Jest z czego wybierać
Jest z czego wybierać
Decydując się na ogrzewanie elektryczne, możemy skorzystać z szerokiego wachlarza systemów, które pozwolą wybrać ten spełniający nasze oczekiwania i zapewniający nam najwyższy komfort cieplny.
Ze względu na rodzaj nośnika elektryczne ogrzewanie podłogowe może stać się tak naturalne jak elektryczne oświetlenie.
Za takim wyborem przemawiają następujące zalety ogrzewania elektrycznego:
- brak kotłowni i składów opału oraz szkodliwych dla nas i środowiska pozostałości procesu spalania,
- wysoki komfort termiczny, uzyskany dzięki dużej wydajności urządzeń i dokładnym regulatorom temperatury,
- niski koszt inwestycyjny w porównaniu z innymi systemami
- niecentralne ogrzewanie, umożliwiające dowolne kształtowanie temperatury w każdym pomieszczeniu osobno
- energooszczędność - dostarczanie tylko tyle ciepła, ile w danym momencie potrzebujemy i tylko tam, gdzie jest nam potrzebne
- niskie koszty konserwacyjne i eksploatacyjne - nie ma kosztownych wizyt serwisantów (przegląd instalacji gazowej odbywa się co roku, zaś elektrycznej co 5 lat)
Kilka opcji do wyboru
Z dostępnych na rynku urządzeń możemy wybrać:
- grzejniki promiennikowe - wytwarzane ciepło zbliżone jest do ciepła słonecznego. Zastosowany system eliminuje zjawisko cyrkulacji kurzu. Urządzenia stacjonarne wieszane na ścianie, pełnią najczęściej rolę ogrzewania zasadniczego.
- ogrzewanie podłogowe - znane już w starożytnym Rzymie (wówczas posadzkę podgrzewano ciepłym powietrzem z palenisk). Pierwszy taki system w Polsce powstał na zamku krzyżackim w Malborku. A elektryczne ogrzewanie podłogowe zaczęto stosować od momentu, gdy w 1925 r. wynaleziono we Francji elektryczne przewody grzejne.
- może być realizowane za pomocą przewodów grzejnych montowanych w fazie wykonywania wylewek lub wylewek samopoziomujących oraz mat grzejnych stosowanych wszędzie tam, gdzie podniesienie poziomu podłogi nie jest możliwe.
- maty grzejne można stosować w nowo budowanych lub remontowanych pomieszczeniach, nawet na "starych" podłogach. Maty mogą być zasilane jednostronnie i dwustronnie. Ogrzewanie podłogowe gwarantuje równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu, nie wysusza powietrza, umożliwia swobodną aranżację pomieszczeń. System sprawdza się zwłaszcza w łazience oraz wszędzie tam, gdzie decydujemy się zastosować kamienne posadzki.
- ogrzewanie akumulacyjne - podczas pracy na tańszej, II taryfie nocnej gromadzone jest ciepło w izolowanym termicznie bloku akumulacyjnym i oddawane wg ustawień na programatorach. Ogrzewanie tylko z II taryfy również uzyskamy z ogrzewania podłogowego.
- ogrzewanie przeciwoblodzeniowe - systemy, które zapobiegają zaleganiu śniegu i lodu na dachach, w rynnach, rurach spustowych, na podjazdach, drogach, tarasach, schodach, wiaduktach itp.
- koszt ogrzania budynku o pow. 180m kw. w systemie akumulacyjnych (II taryfa) wynosi około 3 700 zł na sezon czyli 180 dni.
