Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dni Rypina 2022 z biblioteką. Takie atrakcje przygotowała książnica

Tomasz Błaszkiewicz
Tomasz Błaszkiewicz
Na zdjęciu: Marek Taczyński, dyrektor Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Rypinie
Na zdjęciu: Marek Taczyński, dyrektor Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Rypinie archiwum/TOB
Tegoroczne Dni Rypina rozpoczną się w bibliotece. Książnica przygotowała kilka propozycji dla mieszkańców na drugą połowę czerwca i początek lipca. Zaplanowane są spotkania autorskie z Grzegorzem Kasdepke i Hubertem Klimko-Dobrzanieckim oraz wystawa zdjęć na temat Kijowa.

Już 23 czerwca o godz. 13.00 w sali sesyjnej magistratu rozpocznie się spotkanie z Grzegorzem Kasdepke. To jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy dla dzieci i były wieloletni redaktor naczelny magazynu „Świerszczyk“. Opublikował ponad 50 książek, z których większość cieszyła się statusem bestselleru (m.in. „Mam prawo”, „Kuba i Buba“, “Tylko bez całowania”, „A ja nie chcę być księżniczką", „Mity dla dzieci", „Potworak i inne kosmiczne opowieści“). Za książkę „Kacperiada. Opowiadania dla łobuzów i nie tylko“ otrzymał Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego, za „Zaskórniaki i inne dziwadła z krainy portfela“ uhonorowano go nagrodą finansistów BETA.

– Był też dwukrotnie laureatem nagrody Edukacja XXI (za książki „Co to znaczy..." oraz „Bon czy ton"). Dwie spośród jego książek - „Detektyw Pozytywka“ oraz „W moim brzuchu mieszka jakieś zwierzątko“ zostały wpisane na światową listę White Ravens. Książka „Horror, czyli skąd się biorą dzieci“ znalazła się na Liście Skarbów Muzeum Książek Dziecięcych. W roku 2015 wręczono mu Nagrodę Kallimacha - za wybitne osiągnięcia w sferze edukacji – opowiada Marek Taczyński, dyrektor rypińskiej biblioteki.

Stowarzyszenie Autorów ZAiKS uhonorowało pisarza nagrodą za całokształt twórczości. W 2019 roku został Kawalerem Orderu Uśmiechu. W 2021 Fundacja ABC „Cała Polska Czyta Dzieciom” uznała „Detektywa Pozytywkę” za najlepszą książkę ostatniego dwudziestolecia - wśród 20 wyróżnionych tytułów znalazła się także „Kacperiada…”. W kwietniu 2022 roku opublikował najnowszy kryminał dla dzieci pod tytułem „Koronkowa robota” - z beskidzkim Koniakowem w tle!

Drugie spotkanie, tym razem dla dorosłych

Tego samego dnia, o 17.00, Grzegorz Kasdepke pojawi się również w Sali Wystaw i Promocji rypińskiej biblioteki, tym razem z Hubertem Klimko-Dobrzanieckim. Spotkanie będzie dotyczyć książki "Królik po islandzku", która ukazała się 1 czerwca tego roku.

Lektura będzie nie lada zaskoczeniem dla czytelników przyzwyczajonych do pióra autorów. Tym razem połączyli siły, talenty, pasję i poczucie humoru, aby stworzyć wartką prozę wyłącznie dla dorosłych. Anegdoty, wspomnienia i portrety – wszystko opowiedziane językiem lekkim, czasem ironicznym, czasem refleksyjnym, a miejscami nawet zaskakująco sprośnym. Mówią o smakowaniu życia całym sobą i o pierwszych razach, doświadczanych wszystkimi zmysłami.

– Za pomoc w organizacji pierwszego spotkania dziękujemy spółce MPEC i prezesowi Pawłowi Sobierajskiemu, natomiast drugie spotkanie dojdzie do skutku dzięki wsparciu spółki RTBS Rypin i prezesa Wojciecha Wiśniewskiego – zaznacza Marek Taczyński.

W lipcu wystawa o Kijowie

Interesująco wygląda program biblioteki na lipiec. Przez cały miesiąc w centrali książnicy będzie prezentowana wystawa „Kijów – miasto sprzed wojny”. Będzie można ją obejrzeć w godzinach pracy biblioteki, od poniedziałku do piątku, w godz. 8.00-16.00. Na wystawie pojawią się zdjęcia przedstawiające Kijów sprzed wojny ukraińsko-rosyjskiej.

– Będą to fotografie z lat 2009 i 2010, wykonane przez toruńskich fotografików - Jadwigę i Marka Czarneckich, podczas ich wizyt w Kijowie, a także zdjęcia z lat 2019-2021, które przywiozła do Polski Olena Pryshchepa, dziennikarka telewizyjna z Kijowa – tłumaczy Marek Taczyński.

Na planszach zobaczymy najbardziej charakterystyczne fragmenty Kijowa m.in. Górę Łysą; Plac Niepodległości z figurą Archanioła Michała; kijowskie kamienice w historycznej części miasta na prawym brzegu Dniepru; Kościół św. Jerzego; Most Tysiącleci; Muzyczne fontanny, które pojawiły się na centralnym placu Kijowa po jego całkowitej rekonstrukcji w 2001 r.; monumentalną rzeźbę Ojczyzna-Matka, która od wielu lat jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli miasta; Pomnik Niepodległości i Muzeum Wody.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska