https://pomorska.pl
reklama

Do Torunia przyjadą światowe gwiazdy muzyki

Materiał informacyjny Toruńska Orkiestra Symfoniczna
Konkurs Chopinowski w Warszawie znają niemal wszyscy – nawet ci, którzy na co dzień nie słuchają muzyki klasycznej. Nie każdy jednak wie, że w Toruniu również odbywa się międzynarodowy konkurs, w którym muzycy z całego świata rywalizują o wysokie nagrody. Oto szczegóły.

Konkurs skrzypcowy w liczbach

Ostatnią edycję Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Skrzypcowego im. Karola Lipińskiego, jednego z najbardziej prestiżowych konkursów skrzypcowych w Europie, zorganizowano w 2019 roku. Do Torunia przyjechali wówczas muzycy z takich krajów jak Japonia, Armenia, Korea Południowa czy Finlandia. Ich zmagania na żywo oglądało ponad 8000 osób, dodatkowo 30 tys. śledziło rywalizację uczestników przez media. Laureaci: Elias David Moncado (I nagroda, Niemcy), Robert Łaguniak (II nagroda, Polska Yumiko Yumiba (III nagroda, Japonia) odnoszą sukcesy i zdobywają nagrody w wielu prestiżowych, międzynarodowych konkursach. Ich liczne, entuzjastycznie przyjmowane występy w Polsce i zagranicą cieszą się dużym powodzeniem wśród melomanów na całym świecie.

- Zainteresowanie tegoroczną edycją również było ogromne – Toruńska Orkiestra Symfoniczna otrzymała ponad 80 zgłoszeń od skrzypków aż 23 różnych narodowości – mówi dyrektor Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej Przemysław Kempiński.

Do I etapu zostało zakwalifikowanych 24 uczestników z różnych krajów takich jak m.in. Chiny, Kolumbia, Korea Południowa, Szwecja, Hiszpania czy Polska.

Wstęp na I i II etap konkursu jest wolny, co oznacza, że zmagania skrzypków można obejrzeć na żywo zupełnie za darmo. Poza tym występy będą transmitowane na kanale Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej w serwisie YouTube, co pozwala na kibicowanie muzykom w domowym zaciszu. My zachęcamy jednak, by zobaczyć popisy wirtuozów skrzypiec z całego świata na żywo. Bilety na III etap, podczas którego sześcioro najlepszych skrzypków wystąpi wraz z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, kosztują 25 zł (normalny), 20 zł (ulgowy).

CKK Jordanki w Toruniu będzie gościć muzyków z całego świata

Organizowany z dużym rozmachem 6. Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Skrzypcowy im. Karola Lipińskiego to dobra okazja by odwiedzić nowoczesny gmach Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki, obiekt nagrodzony w kategorii Najlepszy Projekt Kulturalny w ramach World Architecture Festival w Barcelonie w 2010 roku. Dodajmy, że rywalizacja o nagrody (w tym roku pula nagród głównych to blisko 40 tys. euro, poza tym przyznane zostaną jeszcze nagrody pozaregulaminowe, a także nagroda publiczności!) to nie wszystko.

6. Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Skrzypcowy - program

Konkurs stanowi element większego wydarzenia, jakim jest Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Skrzypcowy. W programie m.in.

  • bezpłatne warsztaty lutnicze, podczas których zawodowi lutnicy rozłożą skrzypce na części pierwsze (dosłownie!),

  • bezpłatny wykład z recitalem w Książnicy Kopernikańskiej,

  • koncert kwartetu smyczkowego, który wykona słynne utwory m.in. z musicali („Upiór w operze”), oper („Carmen”) i filmów („Lista Schindlera, „Ojciec Chrzestny”),

  • koncert wybitnego pianisty Leszka Możdżera, który wraz z Adamem Bałdychem zaprezentuje kompozycje ze swojej najnowszej płyty,

  • koncert Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej z udziałem Eliasa Davida Moncado, zwycięzcy poprzedniej edycji konkursu,

  • koncert Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej z udziałem Daniela Stabrawy, który przez 35 lat pełnił funkcję koncertmistrza Filharmoników Berlińskich,

  • koncert duetu Polish Violin Duo, który zaprezentuje utwory polskich kompozytorów.

6. Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Skrzypcowy im. Karola Lipińskiego potrwa w Toruniu od 20 września do 6 października. Ogromna płachta już powiewa na gmachu CKK Jordanki. Niebawem przed budynkiem pojawi się czerwony dywan…

Takiego wydarzenia nie można przegapić! Szczegóły na www.lipinski-competition.com

Mecenas Główny: Gmina Miasta Toruń

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca

Dofinansowano z Funduszy Europejskich

Partner Główny: Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Mecenas Kultury - Główny Sponsor: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

Mecenas Strategiczny: Strabag Sp. z o.o.

Mecenas: TZMO S.A.

Sponsor: Urbitor Sp. z o.o.

Współfinansowano ze środków Związku Artystów Wykonawców STOART

Partner motoryzacyjny: Toyota Bednarscy

Partnerzy: Cukiernia Sowa, MZK w Toruniu Sp. z o.o., Ruch Muzyczny, Iga Sarzyńska Wzrusza Toruń, Pneuma Jarosław Pawlicki, Pirmedia Sp. z o.o., Maciej Zieliński BJJ, RTR GROUP Sp. z o.o., Melt me tender, Galeria Kwiatów

Partner technologiczny: Vobacom Sp. z o.o.

Patronat medialny: TVP Kultura, Polmic, TVP 3 Bydgoszcz, TV Toruń, Radio PiK, Nowości, Toruń Nasze Miasto, Presto

Współpraca redakcyjna: RMF Classic

Organizator: Toruńska Orkiestra Symfoniczna

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska