https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Docenili zasługi Hipolita Cegielskiego

(PAK)
Pomnik odsłonił Krzysztof Dereziński, burmistrz Trzemeszna.
Pomnik odsłonił Krzysztof Dereziński, burmistrz Trzemeszna. Nadesłane
Z okazji 200. rocznicy urodzin Hipolita Cegielskiego odsłonięto jego popiersie. Jego imieniem nazwano też skwer, na którym stoi. W uroczystości uczestniczyła prawnuczka znanego przemysłowca.

Rocznicowe obchody rozpoczęła msza św. odprawiona przez Henryka Muszyńskiego, prymasa seniora i ks. prałata Piotra Kotowskiego.

Dalej wszyscy przemaszerowali na skwer gdzie w obecności prawnuczki Cegielskiego, Zofii Cegielskiej - Doerffer , odsłonięto jego popiersie. Potem delegacje, które przybyły także z powiatów i gmin ościennych, złożyły kwiaty.

Trzeba dodać, że fundatorem okazałego pomnika jest Jerzy Blejwas.
Na skwerze pojawili się nie tylko mieszkańcy Trzemeszna, także przedstawiciele władzy parlamentarnej oraz m.in. Andrzej Hałasiewicz, który reprezentował prezydenta RP.

Kolejnym punktem obchodów był wyjazd do Ławek, miejsca narodzin Cegielskiego. Tam pod tablicą przy jego domu, także złożono wiązanki kwiatów.

Obchody kontynuowano w Ośrodku Wypoczynkowym "Jutrzenka"w Gołąbkach. Tu odbyła się uroczysta sesja rady miejskiej.

W trakcie nie zabrakło występów artystycznych i okolicznych przemówień. Hipolit Cegielski otrzymał też pośmiertnie Honorowe Obywatelstwo Gminy Trzemeszno. Medal za zasługi dla Miasta i Gminy Trzemeszno przyznano z kolei: rodzinie Jurgońskim, Zakładom H. Cegielskiego Poznań S. A, Towarzystwu im. Hipolita Cegielskiego, Tadeuszowi Skrzypczakowi. Wręczono też Medale Milenijne Zjazdu Gnieźnieńskiego oraz Srebrne Medale Labor Omnia Vincit i Medale Młodego Pozytywisty.

Czytaj e-wydanie »

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

J
Józef

To była wyjątkowo smutna uroczystość.Trzemeszno jest traktowane,przez władze Gniezna,jak...kolonia.Niszczone szkolnictwo,obdzieranie z historii.Cegielski na Placu Czerwonym,wygląda jak patron urzędniczych samochodów!!!Panie burmistrzu,trzeba było wybrać dymisje,zamiast kolaborować.Historia tego nie wybaczy!

A
Andrzej

Czy to nie obłuda?

Docenili zasługi Hipolita Cegielskiego, ale jednocześnie zakpiono z mieszkańców Trzemeszna.  Większość, jak widać na zdjęciach,  pozostała w domach, a frekwencję zabezpieczała, jak w zwyczaju, młodzież szkolna i rodziny urzędników. Oczywiście nie zabrakło  oficjeli, bardzo miłujący to historyczne miasteczko, licząc na względy przyszłych wyborców. 

Jak na ironię, w roku Cegielskiego, zlikwidowano w Trzemesznie szkoły związane z Jubilatem, żywy pomnik, szkołę noszącą imię oraz szkołę do której uczęszczał w latach 1827 -30. A, że odbywało się to w wielkim pośpiechu, zapomniano o okazji rozwiązania  bezpiecznej komunikacji w tym newralgicznym fragmencie miasta.

Na forach internetowych, porównywałem uroczystość do farsy pogrzebu. Wszystkie elementu tego smutnego ceremoniału miały tutaj miejsce. Łaskawie dopuszczono sztandary nieistniejących już szkół, było kropidło, była i stypa.  Odbył się , jak w zwyczaju  podział majątku, większość przypadła staroście gnieźnieńskiemu. Miejscowym pozostały stanowiska dyrektorskie.

A wszystko się działo w Wielkopolsce.

Z dużym smutkiem o tym pisze, maturzysta z 1957 r.

 

 

 

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska