https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dodatkowe pieniądze dla nauczycieli na wakacje. To nie tylko świadczenie urlopowe. Na jakie dodatki można liczyć w edukacji?

Magdalena Ignaciuk
Jakie świadczenia otrzymują na wakacje nauczyciele?
Jakie świadczenia otrzymują na wakacje nauczyciele?
Świadczenie urlopowe dla nauczycieli będzie w tym roku wyjątkowym zastrzykiem gotówki. Wyniesie bowiem 2417,14 zł brutto. Jakich innych świadczeń mogą spodziewać się nauczyciele jeszcze w wakacje? Nauczyciele oraz pracownicy niepedagogiczni mają szansę otrzymać dodatkowe świadczenie z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych – to tzw. wczasy pod gruszą. Kto ustala zasady? Jak otrzymać dodatkowe pieniądze? Wyjaśniamy.

Świadczenie urlopowe

Świadczenie urlopowe to jedno ze świadczeń należnych nauczycielom w okresie wakacyjnym. Do 31 sierpnia nauczycielom zostanie wypłacone świadczenie za rok szkolny 2023/2024 w najwyższej do tej pory kwocie – 2417,14 zł brutto.

Poza tym świadczeniem nauczycielom oraz innym pracownikom szkoły przysługuje świadczenie socjalne z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych nazywane potocznie wczasami pod gruszą.

Wczasy pod gruszą – świadczenie socjalne dla nauczycieli

W oświacie, podobnie jak w wielu innych miejscach pracy, pracownicy ubiegają się o świadczenia w ramach Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

Świadczenia w ramach ZFŚS są przyznawane na podstawie regulaminów ustalonych w każdej placówce. Wysokość świadczenia jest uzależniona od wielu czynników. Wpływ ma sytuacja życiowa, materialna, rodzinna osoby, która jest uprawiona do korzystania z funduszu. Pieniądze z ZFŚS są wypłacane na wniosek zainteresowanego, świadczenia nie są obligatoryjne.

– Każda szkoła go opracowuje indywidualnie, ale ustawa wskazuje, jakie elementy muszą się w nim znaleźć – tłumaczy w Portalu Samorządowym Sławomir Wittkowicz, przewodniczący Wolnego Związku Zawodowego „Forum - Oświata”.

Wysokość świadczeń socjalnych

– Wysokość wsparcia jest tak naprawdę pochodną dwóch zmiennych – wysokość środków i liczba wniosków. Bo jeśli okaże się, że wszyscy pracownicy złożą takie wnioski, to dofinansowanie będzie proporcjonalnie niższe – wyjaśnia Sławomir Wittkowicz.

Jeśli pracownik spełnia kryterium dochodowe, wysokość wsparcia jest uzależniona od tego, jakie środki w budżecie ZFŚS są przeznaczone na dany cel. Warto również wiedzieć, że każda szkoła jest zobligowana do utworzenia funduszu świadczeń socjalnych.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj StrefaEdukacji.pl

Źródło: Portal Samorządowy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Edukacja

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

P
Pol
Emerytom zabrali, bo żaden nie uczy młodych, że unia dobra, nauczycielom dali, żeby mieć poparcie wśród nich, tak robi tfusku i wszyscy, daje się też policji i sprawa załatwiona:-) 3750 migrantów przyjął tfusk do polski od stycznia i cisza była do dziś. Koncesja dla REPUBLIKI panie tfisk, my chcemy prawdę!!! Dokładne liczby!!!! I do jagodna z nimi!!!
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska