
Zobacz w galerii na jakich zasadach można dostać dopłaty do zakupu okularów lub soczewek kontaktowych z NFZ oraz ile wynoszą dofinansowania

Refundacja okularów lub soczewek w zakładzie pracy
Pracownik, który przynajmniej połowę dnia pracy, użytkuje monitor ekranowy, a ma zalecenie w ramach badań medycyny pracy stosowanie okularów lub szkieł kontaktowych korygujących wzrok, może otrzymać je od pracodawcy lub liczyć na wsparcie w niezbędnym zakupie. Przepisy nie określają minimalnej i maksymalnej kwoty refundacji. Różnie jest to rozwiązane w zakładach pracy. Niektórzy pracodawcy określają dofinansowanie procentowe, inni – kwotowe. Są też firmy, które pokrywają całkowity koszt zakupu okularów.

Dofinansowanie zakupu okularów lub soczewek kontaktowych z NFZ - zasady
Dofinansowanie/refundację zakupu soczewek okularowych lub soczewek kontaktowych korygujących wzrok przysługuje także ze środków publicznych NFZ.
Dla kogo wsparcie?
Mogą je uzyskać:
uprawnieni do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej
objęci obowiązkowym/dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym
dzieci posiadające obywatelstwo polskie, do ukończenia 18 roku życia
kobiety w okresie ciąży, porodu i połogu posiadające obywatelstwo Polskie i zamieszkałe na terytorium Polski

Jak otrzymać refundację na soczewki okularowe lub soczewki z NFZ?
Należy przejść badanie wzroku. Okulista powinien wypisać zlecenie na zaopatrzenie w wyroby medyczne. Wiele sklepów optycznych ma umowy z NFZ, akceptuje zlecenia i odlicza od zakupów należną kwotę refundacji. Nie ma wówczas konieczności potwierdzania procedury w oddziale NFZ.