Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dopłaty. Złóż wniosek, bo obetną

LT
Krzysztof Jabłoński z Kawęczyna (z prawej) wniosek o dopłaty bezpośrednie złożył dopiero wczoraj, w toruńskim biurze powiatowym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
Krzysztof Jabłoński z Kawęczyna (z prawej) wniosek o dopłaty bezpośrednie złożył dopiero wczoraj, w toruńskim biurze powiatowym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Fot. Lech Kamiński
Dziś i jutro (14 i 15 maja) biura powiatowe ARiMR będą czynne do godziny 22. Także w naszym regionie.

- Od kilku lat składam wnioski o dopłaty bezpośrednie niemal w ostatniej chwili - przyznaje Krzysztof Jabłoński, gospodarz z Kawęczyna (gm. Obrowo). - Robię tak dlatego, że nie chciałbym nanosić poprawek, gdyby trzeba było na przykład przesiać uprawy. Bo czasami coś na polach może na przykład wymarznąć.

Pozostało kilkanaście tysięcy do złożenia

Wielu kujawsko-pomorskich gospodarzy myśli podobnie jak Krzysztof Jabłoński. Od 15 marca do wczoraj (do godz. 10) w województwie kujawsko-pomorskim złożono 49 181 wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich. W poprzednim roku wpłynęło ich ponad 65 tys., zatem około 15 tys. kujawsko-pomorskich rolników powinno to zrobić jak najszybciej.

A czasu pozostało niewiele, bo wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich, ONW (za gospodarowanie w trudnych warunkach) oraz płatności rolno-środowiskowych można składać do 15 maja (to podstawowy termin). Rolnicy, którzy przekażą je po tym czasie, ale najpóźniej do 9 czerwca br., otrzymają dopłaty pomniejszone (o 1 proc. za każdy roboczy dzień opóźnienia).

Więcej osób przyjmuje wnioski od rolników

W ostatnich dniach, szczególnie w godzinach przedpołudniowych, w biurach powiatowych pojawia się coraz więcej rolników. Ale nie ma długich kolejek.

Andrzej Owczarz, dyr. Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Regionalnego ARiMR twierdzi, że kierownicy biur powiatowych oddelegowują pracowników, żeby usprawnić przyjmowanie wniosków.

A dziś i jutro wszystkie biura powiatowe w kraju będą czynne znacznie dłużej, bo aż do godz. 22. Ale wnioski można składać nie tylko osobiście w biurach powiatowych. Można je też wysłać rejestrowaną przesyłką pocztową (jeśli za pośrednictwem Poczty Polskiej - to termin złożenia wniosku jest taki jak data jego nadania). Istnieje także możliwość wysłania wniosku przez internet.

Zmiany można składać nawet później

Zmiany do wniosku (ale już złożonego) można składać bez żadnych sankcji finansowych do 2 czerwca br.

Z kolei korekty wniosków złożone po tym terminie, (ale nie później niż do 9 czerwca), będą okrojone o 1 proc. za każdy roboczy dzień opóźnienia.

Zdaniem agencji, z analizy wniosków za 2014 rok wynika, że wielu rolników nie deklaruje w nich trwałych użytków zielonych, chociaż je posiada.

Dlatego ARiMR przypomina rolnikom, którzy składają takie wnioski, że do powierzchni trwałych użytków zielonych przysługuje jednolita płatność obszarowa. Prosi, by grunty stanowiące trwałe użytki zielone (TUZ) deklarować jako odrębne działki rolne podając oznaczenie grupy upraw JPO,TUZ.
Przypominamy, że w tym roku w ramach płatności bezpośrednich można ubiegać się o przyznanie: jednolitej płatności obszarowej, specjalnej płatności obszarowej do powierzchni upraw roślin strączkowych i motylkowatych drobnonasiennych, oddzielnej płatności z tytułu owoców i warzyw (do pomidorów), oddzielnej płatności z tytułu owoców miękkich, płatności cukrowej, płatności do surowca tytoniowego (do tytoniu), płatności do krów i owiec oraz uzupełniających w ramach przejściowego wsparcia krajowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska