https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dorosły do szkoły

(bz)
O tym, że warto inwestować w podnoszenie własnych kwalifikacji zawodowych, w ramach kształcenia ustawicznego, nie trzeba nikogo przekonywać. Dodatkową zachętą mają być przywileje dla osób skierowanych przez pracodawcę do szkoły lub na kurs, zapisane w Kodeksie pracy.

     Stare porzekadło mówi, że człowiek uczy się przez całe życie. Nabiera ono szczególnego znaczenia zwłaszcza teraz, gdy nieustannie trzeba przystosowywać się do przeobrażeń gospodarczych. Kształcenie ustawiczne prowadzone jest zarówno przez placówki publiczne, jak i niepubliczne.
     Po naukę do centrum
     
Do placówek publicznych można zaliczyć centra kształcenia ustawicznego, które znajdują się w każdym większym mieście. Oferują one zarówno szkolne, jak i pozaszkolne formy nauczania. Do tych pierwszych należą wieczorowe i zaoczne szkoły dla dorosłych. Do tych drugich - bogata oferta kursów oraz egzaminów kwalifikacyjnych na zdobycie tytułu zawodowego, np. robotnika wykwalifikowanego. W CKU nie brakuje także kursów przygotowujących do egzaminów eksternistycznych w zakresie liceum ogólnokształcącego dla dorosłych w systemie dziennym i zaocznym, a także techników i liceów zawodowych. Można tam także odbyć kursy wyuczające i przygotowujące do zawodu oraz kursy doskonalące i aktualizujące wiedzę.
     Włocławski CKU, obecnie prowadzi nabór do szkół w systemie eksternistycznym, m.in. do liceum ogólnokształcącego dla dorosłych, liceum ekonomicznego i handlowego. Ponadto przyjmuje zapisy na kursy podnoszące kwalifikacje, m.in. obsługi kas fiskalnych, marketingu, kursy komputerowe, a także obsługi komputera i projektora multimedialnego.
     Technik wizażu
     
Kształceniem dorosłych zajmują się także zakłady doskonalenia zawodowego. Można tam kontynuować edukację w studium policealnym lub na tzw. kursach uzupełniających. Centrum Edukacji Dorosłych Bydgoskiego Zakładu Doskonalenia Zawodowego, w tym roku szkolnym, uruchomi Policealną Szkołę Informatyczną, Policealną Szkołę Administracji oraz Policealną Szkołę Kosmetyczną i Wizażu. Po dwuletniej nauce, słuchacz otrzymuje tytuł technika. Ponadto osoby po szkole podstawowej i zasadniczej zawodowej mogą podjąć naukę w 1,5-rocznym Studium Ogólnokształcącym i 2-letnim Studium Ekonomicznym.
     Z kolei osoby, które chcą podnieść swoje kwalifikacje zawodowe mogą skorzystać m.in. z kursów: księgowość i podatki, zarządca nieruchomości, pośrednik w obrocie nieruchomościami, kroju modelowania i szycia, kierowców wózków widłowych i diagnosty pojazdów.
     Wykład przez Internet
     
Dorośli, którzy zamierzają kontynuować swoją edukację mogą również skorzystać z tzw. nauczania na odległość: korespondencyjnego, za pomocą telewizji lub komputera. Coraz więcej uczelni w kraju proponuje nauczanie przez Internet. Studenci zgłębiają wiedzę na wykładach, siedząc w kapciach przed własnym komputerem, do macierzystej uczelni jeżdżą tylko na egzaminy.
     Sposobem na zdobycie nowych kwalifikacji są także studia podyplomowe. W ich przypadku nauka trwa od roku do dwóch lat.**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska