Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dowiedz się, ile w Tobie z małpy?

M. G. za "The Sun"
Pochodzenie człowieka od dawna zaprzątało umysły ludzi. Mówi się, że człowiek najbliżej spokrewniony jest z małpą. Czy jednak wiemy, które części naszego ciała odziedziczyliśmy po zwierzęcych przodkach? Przeczytaj i sprawdź, ile w człowieku jest z małpy...

Mięśnie ucha zewnętrznego - prehistorycznym ludziom prawodopodobnie umożliwiał poruszanie każdym uchem osobno. Potrafisz poruszyć raz jednym, raz drugim uchem? To właśnie dzięki tym mięśniom!

Zęby mądrości - na wczesnym etapie ewolucji ludzie musieli przeżuwać mnóstwo pokarmu roślinnego, więc te dodatkowe zęby miały istotne znaczenie dla ich przeżycia. Dzisiaj jest to tylko źródło udręki, ponieważ tylko około pięciu procent ludzi ma zdrowy komplet tych zębów trzonowych. A ile procent lubi chodzić do dentysty?

Żebra szyjne - zdaniem naukowców dodatkowe żebra, które występują u jednej na sto osób, mogą być pozostałością po epoce gadów.

Trzecia powieka - to po prostu maleńki fałd w kąciku oka. Kiedyś ta ochronna powłoka służyła odgarnianiu zanieczyszczeń z gałki ocznej.

Guzek Darwina - nieduże zgrubienie wewnątrz górnej części każdej z małżowin usznych. Występuje u niektórch ludzi i jes prawdopodobnie pozostałością po większych wypustkach, które pozwalały słyszeć dźwięki dochodzące z daleka.

Mięsień podobojczykowy - niewielki mięsień pod ramieniem. Dziś zupełnie zbędny. Byłby przydatny, gdybyśmy wciąż chodzili na czworakach.

Mięśnie dłoniowe - Ten zbędny dziś mięsień przebiega od łokcia do nadgarstka. Chirurdzy zwykle go wycinają i wykorzystują w operacjach rekonstrukcyjnych. Niegdyś musiał odgrywać ważną rolę przy wspinaniu się i zwisaniu z drzew.

Sutki u mężczyzn - przewody mlekowe rozwijają się u płodu, zanim jeszcze stanie się on chłopcem lub dziewczynką. Oznacza to, że wszyscy mężczyźni mają gruczoły mlekowe. Są one jednak nieaktywne.
Mięśnie podnoszące włosy na ciele - zwierzęta dzięki nim "jeżą sierść". Ludzie zaś dostają tzw. gęsiej skórki.

Wyrostek robaczkowy - ta wąska, umięśniona cewka połączona z jelitem grubym powstała po to, aby trawić celulozę. Była niezbędna, w czasach, gdy jedliśmy więcej pokarmu roślinnego niż białka zwierzęcego. Dziś większość ludzi poddaje się operacji usunięcia wyrostka robaczkowego.

Owłosienie na ciele - właściwie większość włosów na ludzkim ciele nie jest do niczego potrzebna. Jednak na przykład brwi zatrzymują pot, aby nie spływał nam do oczu.

Trzynaste żebro - szympansy i goryle mają dodatkową parę żeber. Podobnie jest u osiem procent ludzi.

Macica u mężczyzn - to nie żart. W okolicach prostaty znajduje się pozostałość po nierozwiniętej macicy.

Mięsień piramidowy - około 80 procent ludzi posiada trójkątny mięsień przy spojeniu łonowym. Naukowcy uważają, że może to być odpowiednik torby u kangurów.

Kość ogonowa - to oczywiście pozostałość po ogonie, który przesła być potrzebny, gdy nasi przodkowie przyjęli pozycję pionową.

Zatoki przynosowe - u naszych przodków zatoki były prawdopodobnie w całości pokryte od wewnątrz receptorami zapachów. Sprawiało to, że mieli dużo lepszy węch. Dziś właściwie nie wiadomo, dlaczego je zachowaliśmy. Służą jedynie ogrzewaniu i nawilżaniu powietrza, którym oddychamy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska