Trwa głosowanie
Pozostało: 5 dni
Plebiscyt: OSOBOWOŚĆ ROKU 2023

Wybieramy Osobowość Roku w kategorii Nauka



Nominacja za:


piękne połączenie pasji z nauką, czego efektem jest zrobienie w 2023 roku, w wieku 75 lat, doktoratu poświęconego kaktusom na Wydziale Rolnictwa i Biotechnologii PBŚ.



____________


Dr inż. Piotr Licznerski: Wybitny Hodowca i Naukowiec w Świecie Kaktusów 🌵


Dane Osobowe i Wykształcenie 🌵

Piotr Licznerski, urodzony 15 stycznia 1949 roku w Bydgoszczy, to znakomity hodowca kaktusów oraz wybitny naukowiec. Po ukończeniu VI Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy w 1967 roku, rozpoczął studia na Wydziale Rolniczym ówczesnej Akademii Techniczno-Rolniczej (obecnie Politechnika Bydgoska), uzyskując tytuł inżyniera rolnictwa w 1974 roku.


Kariera Zawodowa i Działalność Naukowa 🌵

Po ukończeniu studiów, dr inż. Piotr Licznerski rozpoczął pracę w Instytucie Hodowli i Aklimatyzacji Roślin (IHAR) w Bydgoszczy na stanowisku technika w Pracowni Biologicznych Podstaw Hodowli Roślin. W tym czasie wraz z żoną rozpoczął pracę nad gospodarstwem ogrodniczym specjalizującym się w produkcji kaktusów. W latach 1974-1975 pracował również jako nauczyciel matematyki i fizyki w Ponadpodstawowej Szkole Rolniczej w Kobylnikach.

Natomiast w latach 1977-1980 pracował jako technik w Zakładzie Chemii Rolnej Akademii Techniczno-Rolniczej w Bydgoszczy, jednocześnie rozwijając swoją hodowlę roślin z rodziny Cactaceae. Obecnie jego imponująca kolekcja obejmuje ponad 8 tysięcy gatunków kaktusów i innych sukulentów. Dzięki badaniom realizowanym w ramach pracy naukowej dr inż. Piotr Licznerski wielokrotnie uzyskał nowe, barwne egzemplarze kaktusów. Należy również zaznaczyć, iż jest współautorem pierwszych dwóch odmian kaktusów zarejestrowanych w Europie „Brown Star” ⭐️ oraz „Snowy Peter” ❄️, które uzyskał w wyniku hodowli.


Studia i Rozwój Naukowy 🌵

W 2015 roku, Piotr Licznerski podjął studia magisterskie na kierunku Rolnictwo na Wydziale Rolnictwa i Biotechnologii UTP, gdzie intensywnie uczestniczył w badaniach nad mikrorozmnażaniem kaktusów. Jego praca magisterska dotycząca regeneracji in vitro kaktusa z rodzaju Astrophytum, obroniona w 2017 roku, była przygotowana pod opieką dr hab. Justyny Lemy-Rumińskiej, profesor uczelni.

W 2018 roku rozpoczął studia doktoranckie na tym samym wydziale, co pozwoliło mu na dalszy rozwój naukowy. Jego badania skupiały się na hodowli radiomutacyjnej u wybranych gatunków kaktusów, co stało się tematem jego rozprawy doktorskiej pt. „Wpływ promieniowania jonizującego na barwę siewek oraz zmiany biochemiczne i molekularne u wybranych gatunków kaktusów”. Obronił ją we wrześniu 2023 roku pod kierunkiem dr hab. Justyny Lemy-Rumińskiej, profesor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.


Nagrody i Wyróżnienia 🌵

Dr inż. Piotr Licznerski Czterokrotnie uzyskał tytuł najlepszego doktoranta na Wydziale Rolnictwa i Biotechnologii oraz wielokrotnie otrzymywał Stypendia Rektora Politechniki Bydgoskiej. W 2023 roku został uhonorowany złotą odznaką za zasługi dla Polskiego Towarzystwa Miłośników Kaktusów.


Podsumowanie 🌵

Dr inż. Piotr Licznerski to postać niezwykle zasłużona dla świata kaktusów. Jego imponująca kolekcja, pasja do hodowli i wybitne osiągnięcia naukowe czynią go godnym kandydatem do plebiscytu.


Zapraszamy do głosowania na tę wybitną osobowość w świecie kaktusów! 🌵




____________


UWAGA! Ważna informacja dla osób

nominowanych do tytułu Osobowość Roku:


Mają Państwo możliwość uzupełnienia swojej prezentacji w ramach plebiscytu.

Możliwe jest bardziej szczegółowe przedstawienie swojej osoby, działalności

i dokonań, poprzez dodanie opisu i zdjęć.


KLIKNIJ i EDYTUJ prezentację

____________


Czytaj więcej o plebiscycie

na www.pomorska.pl/osobowosc