Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Drobne zostają. 1- i 2-groszówki nie wypadną z obiegu

(jz)
1- i 2-groszówki pozostaną w naszych portfelach. Może będą lżejsze.
1- i 2-groszówki pozostaną w naszych portfelach. Może będą lżejsze. sxc.hu
Ministerstwo Finansów zdecydowało, że najdrobniejsze monety zostaną w obiegu. Tym samym nie będzie zaokrąglania rachunków przy kasach.

Minister finansów liczy koszty

Projekt ustawy w sprawie zaokrąglania końcowych rachunków do pełnych 5 groszy przygotował Narodowy Bank Polski. - Projekt przekazaliśmy do analizy w Ministerstwie Finansów, gdyż NBP nie ma inicjatywy ustawodawczej i nie mógłby wnieść go pod obrady Sejmu - wyjaśnia Przemysław Kuk, rzecznik prasowy NBP. - Wiemy, że projekt nie zyskał pełnego uznania urzędników resortu.

Resort finansów nie zaakceptował zaokrąglania płatności. Informacyjna Agencja Radiowa podała, że wiceminister finansów Janusz Cichoń uzasadnił to stratami, które ponieśliby zarówno przedsiębiorcy, jak i klienci.

Przeczytaj także: Handlarze przeciwni wycofaniu 1 i 2 groszy

Choć Narodowy Bank Polski rocznie bije setki milionów 1- i 2-groszówek rocznie, ciągle ich brakuje, bo najszybciej znikają z obiegu. Pozbywamy się ciężkich drobniaków z portfela i chomikujemy po szufladach. W sklepowych kasach najmniejszych monet brakuje zwłaszcza, że handlowcy kochają ceny, które kończą się na 9 groszy.

Drobniaki lżejsze

Aby rynek zachował płynność, NBP ciągle "dosypuje" nowe drobne.

W ubiegłym roku wybito 365 milionów sztuk 1-groszówek oraz 100 milionów sztuk 2-groszówek. - Kosztowało to nas około 40 mln zł i jest to znaczący udział w kosztach bicia wszystkich monet - podkreśla Przemysław Kuk.

NBP rozważa inne możliwe scenariusze obniżenia kosztów bicia najdrobniejszych monet. W grę wchodzi np. tańszy materiał, niż obecnie używany stop mosiądz manganowy.

Inne kraje używają przy monetach najmniejszych nominałów m.in. stali powlekanej mosiądzem. Lżejsze aluminium jest bowiem nietrwałe. O tym, z czego bite są monety, może zdecydować sam NBP. Nie ma w takim wypadku potrzeby zmiany ustawy.

Czytaj e-wydanie »
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska