
Co trzeba zrobić, by ponownie stanąć przed ołtarzem? Sprawdź, jak wziąć "rozwód kościelny"
Co trzeba zrobić, by wziąć drugi ślub kościelny? Do tego niezbędne jest stwierdzenie nieważności małżeństwa, które często potocznie określane jest mianem "rozwodu kościelnego". Jak unieważnić małżeństwo kościelne i czy każdy może to zrobić? Wyjaśniamy krok po kroku.
Przejdź do szczegółowych informacji na kolejnych slajdach - przesuń zdjęcie gestem lub naciśnij strzałkę w prawo.
Źródło: Kodeks Prawa Kanonicznego, prawokanoniczne.org;nf

Przepisy prawa kanonicznego wyróżniają 3 główne przesłanki, na które można się powołać, starając się o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Są to:
- przeszkody małżeńskie,
- wady zgody małżeńskiej,
- niezachowanie kanonicznej formy małżeństwa.
Do jakich sytuacji musi dojść, żeby móc się powołać na jedną z tych przesłanek? Kiedy mamy szansę na stwierdzenie nieważności naszego małżeństwa? Przykłady na następnej stronie. Kliknij strzałkę w prawo na klawiaturze lub na zdjęciu.

Wśród przeszkody małżeńskich, na które można się powołać, starając się o stwierdzenie nieważności małżeństwa można wymienić:
przeszkodę wieku, przeszkodę niemocy płciowej (impotencja), przeszkodę węzła małżeńskiego (bigamia), przeszkodę różności religii, przeszkodę święceń, przeszkodę profesji zakonnej, przeszkodę uprowadzenia, przeszkodę występku (zabicie współmałżonka w celu zawarcia nowego związku małżeńskiego), przeszkodę pokrewieństwa, przeszkodę powinowactwa, przeszkodę przyzwoitości publicznej, przeszkodę pokrewieństwa prawnego.

Wśród wad zgody małżeńskiej, które również mogą być przyczyną unieważnienia małżeństwa znalazły się: brak wystarczającego używania rozumu, poważny brak rozeznania oceniającego co do istotnych praw i obowiązków małżeńskich, niezdolność do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich z przyczyn natury psychicznej, brak minimum wiedzy na temat małżeństwa, błąd co do osoby, błąd co do przymiotu osoby bezpośrednio i zasadniczo zamierzony, błąd co do natury małżeństwa, podstępne wprowadzenie w błąd, symulacja małżeństwa, przymus i bojaźń, małżeństwo warunkowe.