Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Drugi stopień alarmowy w całej Polsce - oto decyzja premiera Donalda Tuska. "To sygnał do zachowania szczególnej czujności"

OPRAC.:
Magdalena Walczak-Grudzka
Magdalena Walczak-Grudzka
Premier Donald Tusk przedłużył do 31 maja 2024 roku obowiązywanie 2. stopnia BRAVO oraz BRAVO-CRP na terenie całej Polski.
Premier Donald Tusk przedłużył do 31 maja 2024 roku obowiązywanie 2. stopnia BRAVO oraz BRAVO-CRP na terenie całej Polski. Adam Jankowski
Drugi stopień alarmowy BRAVO i BRAVO-CRP w całej Polsce. Premier Donald Tusk przedłużył obowiązywanie stopni alarmowych w całej Polsce. Mają one obowiązywać do 31 maja 2024 roku - poinformowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) w mediach społecznościowych. O co chodzi? Czytaj więcej.

Stopień alarmowy BRAVO i BRAVO-CRP w Polsce

Premier Donald Tusk przedłużył w czwartek (29 lutego) obowiązywanie drugiego stopnia alarmowego BRAVO oraz BRAVO-CRP na obszarze Polski przynajmniej do 31 maja 2024 roku.

Przypomnijmy, w listopadzie 2023 roku ówczesny szef rządu Mateusz Morawiecki przedłużył obowiązywanie stopni alarmowych: drugiego stopnia BRAVO i trzeciego stopnia CHARLIE-CRP na terenie całego kraju do 28 lutego 2024 roku. W czwartek (29 lutego) obecny premier Donald Tusk zdecydował o przedłużeniu obowiązywania stopni alarmowych BRAVO oraz BRAVO-CRP.

Drugi stopień alarmowy BRAVO dotyczy przypadku zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia o charakterze terrorystycznym. Stopnie z rozszerzeniem CRP dotyczą zagrożeń w cyberprzestrzeni.

Do 31 maja 2024 roku w Polsce obowiązuje stopień alarmowy BRAVO i BRAVO-CRP na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Jak poinformowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB), stopnie alarmowe są "sygnałem dla służb i administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności".

Podczas obowiązywania stopnia alarmowego należy zwracać szczególną uwagę na wszelkie niestandardowe sytuacje i potencjalne zagrożenia, na przykład: nietypowo zachowujące się osoby, pakunki, torby lub plecaki pozostawione bez opieki w miejscach publicznych, samochody (szczególnie transportowe) zaparkowane w pobliżu miejsc zgromadzeń - przypomina MSWiA.

Stopień alarmowy ALFA, BRAVO, CHARLIE, DELTA - co to znaczy?

Zgodnie z ustawą o działaniach antyterrorystycznych, w przypadku wystąpienia zdarzenia o charakterze terrorystycznym lub zagrożenia takim zdarzeniem można wprowadzić jeden z czterech stopni alarmowych:

  • ALFA,
  • BRAVO,
  • CHARLIE,
  • DELTA.

Stopnie z rozszerzenie CRP dotyczą zagrożeń w cyberprzestrzeni.

Jak czytamy na stronie RCB, pierwszy stopień alarmowy ALFA i ALFA–CRP to najniższy z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Ma charakter "ogólnego ostrzeżenia" i wprowadzany jest w przypadku, gdy pojawia się informacja o możliwości wystąpienia zdarzenia o charakterze terrorystycznym, którego rodzaj i zakres jest trudny do przewidzenia.

Drugi stopień alarmowy BRAVO wprowadzany jest w przypadku zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym, jednak konkretny cel ataku nie został identyfikowany.

Zgodnie z rozporządzeniem w przypadku wprowadzenia stopnia BRAVO-CRP realizowane są m.in. następujące przedsięwzięcia:

  • wzmożone monitorowanie stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych organów administracji publicznej lub systemów teleinformatycznych wchodzących w skład infrastruktury krytycznej;
  • monitorowanie i weryfikowanie czy nie doszło do naruszenia bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej;
  • sprawdzenie dostępności usług elektronicznych;
  • poinformowanie personelu instytucji o konieczności zachowania zwiększonej czujności;
  • zapewnienie dostępności w trybie alarmowym personelu odpowiedzialnego za bezpieczeństwo systemów;
  • wprowadzenie całodobowych dyżurów administratorów systemów kluczowych dla funkcjonowania organizacji oraz personelu uprawnionego do podejmowania decyzji w sprawach bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych.

CHARLIE-CRP został wprowadzony, aby przeciwdziałać zagrożeniom w cyberprzestrzeni.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska