https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zakazy wstępu do lasów w Kujawsko-Pomorskiem! Susza i zagrożenie pożarowe, leśnicy ogłaszają akcję prewencyjną "Majówka 25"

Marek Weckwerth
Zakazy wstępu do lasów w naszym regionie obowiązują na razie tylko w dwóch nadleśnictwach i dotyczą zabiegów przeciwko żarłocznym owadom. Nasila się jednak ryzyko wybuchu pożarów i wkrótce mogą pojawić się zakazy wstępu z tego tytułu
Zakazy wstępu do lasów w naszym regionie obowiązują na razie tylko w dwóch nadleśnictwach i dotyczą zabiegów przeciwko żarłocznym owadom. Nasila się jednak ryzyko wybuchu pożarów i wkrótce mogą pojawić się zakazy wstępu z tego tytułu Marek Weckwerth
W tym roku w całym kraju, zwłaszcza w lasach, występuje zdecydowanie większe zagrożenie pożarowe niż w minionych latach. Dlatego leśnicy i strażacy apelują tuż przed majówką do społeczeństwa o ostrożność, o nieposługiwanie się otwartym ogniem.

Akcja Lasów Państwowych w Polsce

Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarko Wodnej - w konsekwencji obserwowanej zmiany klimatu (w tym przedłużające się okresy bezopadowe) niestety zagrożenie pożarowe będzie wzrastać.

Lasy Państwowe ogłaszają w całej Polsce akcję "Majówka 25", która potrwa od 29 kwietnia do 9 maja i która ma przede wszystkim poprawić bezpieczeństwo pożarowe.

Straż Leśna będzie reagować na wszystkie przypadki naruszenia przepisów. Osobom, które ich nie przestrzegają grozi grzywna - mandat karny lub wniosek o ukaranie do sądu. Akcja będzie prowadzona we współpracy z policją. Prewencyjnie włącza się do niej także straż pożarna.

Ogromny wzrost zagrożenia pożarowego

- Zagrożenie pożarowe w lasach naszego regionu jest teraz bardzo wysokie i dlatego tuż przed majówką apelujemy do społeczeństwa o zachowanie ostrożności, o nie posługiwanie się otwartym ogniem, o nierozpalanie grilli, o niewjeżdżanie do lasów pojazdami mechanicznymi tam, gdzie jest to zabronione. W około 99 procentach za wybuch pożaru w lasach odpowiadają ludzie –uświadamia st. bryg. Małgorzatą Jarocką- Krzemkowska, rzecznik prasowa Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu.

Od początku roku do 29 kwietnia kujawsko-pomorscy strażacy interweniowali już w 612 pożarach suchych traw, które objęły w sumie 84 hektary. Dla porównania w tym samym okresie roku ubiegłego było 165 interwencji (na 26 hektarach). W tym roku odnotowano też 119 pożarów lasów na łącznej powierzchni 30 hektarów. W ubiegłym roku było ich tylko 19 na 3,4 hektarach. Teraz mamy zatem o 100 pożarów więcej.

Z kolei Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych informuje, iż od początku stycznia do 28 kwietnia tego roku w Polsce wybuchło niemal 1800 pożarów lasów, podczas gdy w analogicznym okresie ubiegłego roku liczba ta wynosiła nieco ponad 400.

Jak pokazał ostatni pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym, walka z żywiołem staje się coraz trudniejsza. Niemal bezśnieżna zima i wyjątkowo sucha wiosna sprawiły, że w wielu miejscach naszego kraju zagrożenie pożarowe jest bardzo wysokie.

W lasach panuje susza, która z każdym dniem potęguje prawdopodobieństwo wybuchu pożaru. Coraz częściej pojawiają się w lesie miejsca, gdzie dosłownie każdy krok powoduje podnoszenie się pyłu z bardzo wysuszonej ściółki leśnej. Wysuszona ściółka leśna to ogromne niebezpieczeństwo – wystarczy iskra, by powstał pożar. A pożary najczęściej wybuchają na skutek działań lub zaniechań człowieka.

Sprawdź na stronach internetowych!

Zagrożenie pożarowe lasu jest na bieżąco aktualizowane na stronie internetowej: https://bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie/

Wynika z tego, że obecnie bardzo duże (największe) zagrożenie pożarowe w naszym regionie występuje w obszarze 12_D Lasów Państwowych - w nadleśnictwach: Toruń, Cierpiszewo, Dobrzejewice, Gniewkowo, Toruń, Włocławek. Poza regionem tak duże zagrożenie, choć na mniejszych terenach, występuje jeszcze w 4 miejscach: w Wielkopolsce i Lubuskiem. Mimo to, z tego tytułu, nie wprowadzono jeszcze zakazów wstępu do lasów.

Kiedy przez dłuższy czas ściółka leśna jest bardzo sucha, nadleśnictwa mogą wprowadzać okresowy zakaz wstępu do lasu. Nie jest to decyzja uznaniowa, ale ściśle określona przepisami - podejmuje się ją przy trzecim, najwyższym stopniu zagrożenia pożarowego, jeśli przez pięć kolejnych dni wilgotność ściółki, mierzona codziennie o godzinie 9.00, spada poniżej 10 procent.

Natomiast w regionie są dwa zakazy związane z prowadzeniem zabiegów ochronnych przeciwko gąsienicy barczatki sosnówki: w Nadleśnictwie Solec Kujawski (na zachód od Radiowego Centrum Nadawczego) i Nadleśnictwie Bydgoszcz (na południe od Bydgoszczy, po obu stronach drogi krajowej nr 10). Aktualną sytuację można śledzić na stronie https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka "SE". Kandydaci w bezpośrednich starciach

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska