
Tuje (żywotniki)
Na balkonie lub tarasie można uprawiać także tuje. Jak inne, opisane tu iglaki, są wiecznie zielone. Trzeba jednak zwrócić uwagę na gatunek i odmianę. Do uprawy w donicach nadaje się m.in. tuja zachodnia odmian: Miky (ma stożkowaty pokrój), Danica i Globosa (kuliste), czy Holsmstrup (wyższa, kolumnowa) oraz tuja wschodnia (czyli obecnie biota) odmian Justyna oraz Aurea Nana (ma złotawe igły).
Tuje najlepiej rosną w miejscach słonecznych, na umiarkowanie wilgotnej ziemi. W zimniejszych regionach młode rośliny lepiej zabezpieczyć przed mrozami.

Wierzba całolistna Hakuro-nishiki
Ta wierzba jest nieduża i ma krzaczasty pokrój. Jednak najczęściej można spotkać ją w postaci szczepionej na pniu i w takiej formie wygląda najbardziej efektownie. Jej korona najczęściej jest kulista.
Wierzba Hakuro-nishiki ma ładne liście, które początkowo są różowo-biało-zielone (na zimę opadają). Decydując się na to drzewko, trzeba przygotować się na regularne przycinanie – nawet kilka razy w sezonie. Tylko wtedy zachowa ładny pokrój, a poza tym nowo wyrastające liście będą kolorowe. Roślinę trzeba umieścić w zacisznym, słonecznym miejscu i podlewać jeśli nie pada.

Krzewy i drzewka na taras, które nie są odporne na mróz
Na słonecznych tarasach latem pięknie wyglądają i kwitną również krzewy i drzewka, które pochodzą z cieplejszego klimatu i nie są odporne na mróz. Trzeba je zimować w chłodnym i najczęściej jasnym pomieszczeniu. Alternatywą jest zabudowany taras lub balkon, na którym temperatura nie spada poniżej +5ºC. Jeśli dysponujemy takimi warunkami, możemy mieć piękny taras lub balkon w śródziemnomorskim stylu. Te drzewka i krzewy, które nie zrzucają liści, zimą trzeba umiarkowanie podlewać.
Do uprawy w donicach na tarasie nadają się przede wszystkim (zobacz na kolejnych slajdach)

Bugenwille
To pnącza o drewniejących łodygach; ich kwiaty są dość niepozorne – białe i gwiazdkowate, ale otaczają je duże i kolorowe tzw. podkwiatki, które wyglądają bardzo atrakcyjnie.