Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwa trendy

Malwa Fot. Centrum Cebulek Kwiatowych
Tak, jak na wybiegach modelek w każdym sezonie obowiązują inne trendy, tak samo w ogrodach co roku pojawiają się nowe pomysły na roślinne aranżacje.

     Międzynarodowe Centrum Cebulek Kwiatowych na następny sezon przedstawiło dwie propozycje kwiatowych ogrodów: "Morska Legenda" w jasnych, rozświetlonych barwach oraz "Mistyczna Natura" dla ogrodów w ciemniejszych barwach, kryjących w sobie pewną tajemnicę. Aby cieszyć się modnym, wiosennym ogrodem już teraz - jesienią należy posadzić kwiatowe cebule.
     Morska legenda
     
W zależności od upodobań właściciela ogrodu i panujących w nim warunków modna rabata w przyszłym sezonie może być jasna, świetlista, w bieli, żółci i różnych odcieniach niebieskiego. Grupy kwiatów cebulowych nie powinny mieć kształtu regularnych figur geometrycznych. Lepiej jeśli będą to faliście na siebie zachodzące, dość duże plamy roślin o różnej porze kwitnienia, od marca do końca maja.
     Najwcześniej kwitnące białe kwiaty to przebiśniegi i śnieżyce, niektóre śnieżniki, puszkinie i cebulice, a także krokusy: 'Jeanne d'Arc', 'Snow Bunting' i zawilec Anemone Blanda 'White Splendour'.
     W połowie kwietnia zakwitają białe szafirki 'Album', hiacynty 'White Pearl'; 'Carnegie' i narcyzy 'White Lion'; 'Ice King'; 'Mount Hood'; 'Ice Follies'. Biało kwitnące tulipany znajdziemy we wszystkich grupach, niezależnie od wczesności kwitnienia. Silnym wzrostem wyróżniają się: 'Inzell' (Triumph); 'Mount Tacoma' (pełne); 'Spring Green' (Viridiflora); 'White Parrot' (papuzie); 'White Triumphator' (liliokształtne). Równocześnie z późnymi tulipanami zakwitają śniadki i endymion czyli cebulica dzwonkowata.
     Żółtych kwiatów cebulowych jest bardzo wiele: rannik zimowy zakwita na przełomie lutego i marca, później krokusy 'Large Yellow' i kosaćce karłowe, a w kwietniu kwitną narcyzy 'Dutch Master', 'Carlton', 'Gigantic Star', a z niskich 'Tete a Tete'. Z wyborem żółtych tulipanów także nie ma kłopotu: 'Monte Carlo', 'Hamilton' i 'Maja', 'Golden Artist', 'Strong Gold', 'West Point' to odmiany, które bez trudu kupimy w naszych sklepach. Żółte hiacynty 'City of Haarlem' i 'Yellow Hammer', a także cesarska korona 'Lutea Maxima' uzupełnią ten dobór.
     Niebieskie tło można stworzyć z roślin cebulowych o niskim wzroście: cebulica syberyjska, śnieżnik, zawilec 'Blue Shades', krokus 'Ruby Giant' i 'Grand Maitre', a także szafirek armeński i hiacynty 'Ostara', 'Delft Blue', 'Blue Jacket'. Najpóźniej zakwitną kamasje i endymion.
     Odpowiednim tłem dla biało-żółto-niebiesko kwitnących roślin mogą być kloce drewna, stare wiklinowe koszyki, pęczki trzciny związane matą, drewniane cebrzyki i dzieże, a także gładkie kamienie różnego kształtu i wielkości. Uzupełnieniem dla roślin cebulowych mogą być niebieskie i białe niezapominajki i bratki, a także byliny o szarych liściach, np. niektóre rozchodniki, czyściec wełnisty, rogownica kutnerowata czy ukwap dwupienny.
     Mistyczna natura
     
Dla właścicieli starych ogrodów z zacienionymi, tajemniczymi zakątkami ciekawym rozwiązaniem jest trend "Mistyczna Natura". W małym, przydomowym ogródku taki nastrój można stworzyć układając obok większych krzewów iglastych kloce drewna, pieńki, duże kamienie. Najważniejsze będzie jednak wybranie kwiatów cebulowych, które posadzone jesienią będą przez całą następną wiosnę kwitły wiele tygodni, ciesząc oczy nie tylko oryginalnymi barwami, ale także niepowtarzalnym kształtem kwiatów.
     Na rabatach "Mistyczna natura" przeważają kwiaty o nasyconych barwach. Największy wybór kwiatów o ciemniejszych barwach znajdziemy wśród tulipanów. Już w kwietniu zakwitają odmiany 'Attila', 'Negrita' i 'Purple Prince'. Wkrótce po nich zakwitną tulipany z najciemniejszą, prawie czarną 'Oueen of Night'. Taki sam kolor, ale o znacznie większych kwiatach ma tulipan 'Black Parrot'. Kontrastem dla niego może być jaśniejsza, w kolorze lila 'Blue Parrot' lub 'Maytime'. Do połowy maja kwitnąć będą odmiany późne: 'Recreado', 'Black Diamond' i 'Lilac Perfection'. Bardzo atrakcyjne są też odmiany o płatkach ciemnokarmazynowych lub wiśniowych z żółtą obwódką: 'Abu Hassan', 'Gavota'.
     Grupy tulipanów utworzone z poszczególnych odmian powinny być nieco od siebie oddzielone. Do tego celu nadają się nie tylko niskie byliny, w tym także o ciemnych liściach (niektóre rozchodniki, dąbrówka), ale też inne kwiaty cebulowe: hiacynty 'Splendid Cornelia', 'Blue Magic', 'Purple Sensation' i 'Queen of the Violets' dają wspaniały, barwny efekt, a przy tym pięknie pachną. Wcześniej od hiacyntów zakwitną krokusy, które powinno się sadzić w grupach, po kilkanaście roślin. Do mistycznego ogrodu wybierzemy krokusy najciemniejsze, a więc 'Purpureus Grandiflorus', 'Ruby Giant' i 'Flower Record', dla których dobrym uzupełnieniem będzie smugowany, biało-niebieski 'Striped Beauty' lub 'Pickwick'. Mało jeszcze rozpowszechnione, ale bardzo modne są czosnki ozdobne. Do mistycznego ogrodu nadają się kwitnące purpurowo i lila: czosnek okazały 'Purple Sensation', czosnek główkowaty, czosnek Krzysztofa czy czosnek Karatawski o bardzo szerokich, szarozielonych liściach. Nie można też pominąć szachownicy Michajłowskiego, szachownicy kostkowanej, czy szachownicy perskiej - znacznie mniejszych od szachownicy cesarskiej, ale bardzo oryginalnych.
     Wiosenne kwiaty cebulowe w mistycznym, czarodziejskim ogrodzie, będą pięknie wyglądały obok bylin o ozdobnych, czerwono przebarwiających się liściach: dąbrówki rozłogowej 'Atropurpurea', czy rozchodnika kaukaskiego 'Purpurteppich', a także u silniej rosnącej bergenii sercowatej 'Purpurea'. W miejscach cienistych można też posadzić paprocie, np. Matteutzia struthiopteris.
     Za tydzień - o jesiennym nawożeniu gleby.
     

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska