Zobacz wideo: Spis powszechny w 2021 roku będzie możliwy online
Olimpiada Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności miała trzy etapy. Pierwszy polegał na nadsyłaniu prac do okręgów. Siedziba dla uczniów z Kujawsko-Pomorskiego znajdowała się w ZS nr 1 w Golubiu-Dobrzyniu. W drugim etapie wybrano najlepszych 10 uczestników w poszczególnych w województwach. W gronie tym było aż sześcioro uczniów ZS nr 1.
- Pierwszy dzień trzeciego etapu Olimpiady - dla najlepszej dziesiątki z województwa Kujawsko-Pomorskiego odbył się w ZS nr 1 w Golubiu-Dobrzyniu. W kraju zostało wyłonionych 12 finalistów do drugiej części tego etapu. W gronie tym znalazło się dwóch naszych uczniów. Ostatnia część zmagań odbyła się zdalnie, w formie quizu przypominającego program telewizyjny „Jeden z dziesięciu” - wyjaśnia wicedyrektor ZS nr 1 Dariusz Guzowski.
Uczestnikami olimpiady byli uczniowie w wieku maturalnym.
- Udowodnili, że dostanie się do etapu krajowego nie było przypadkowe. Mierzyli się z trudną tematyką szeroko pojętego bezpieczeństwa i obronności. Wykazali się znajomością szczegółów dotyczących m.in. NATO, ONZ, Unii Europejskiej czy służb mundurowych. O wysokiej randze Olimpiady świadczą również cenne nagrody: indeksy na uczelnie wyższe, m.in. Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie czy Akademię Marynarki Wojennej w Gdyni. Laureaci najwyższych lokat otrzymali vouchery na przeloty Polskimi Liniami Lotniczymi LOT. Zdobywca i miejsca może cieszyć się dowolną podróżą o wartości 10 000 zł – informuje oficer prasowy 8.K-PBOT por. Paweł Banasiak.
Uczniowie ZS 1 w Golubiu-Dobrzyniu świetnie wypadli w finale. Michał Okruciński zajął 2 miejsce. Szymon Krzykowski ostatecznie wywalczył V miejsce w kraju. Michał przygotowywał się pod kierunkiem Piotra Kurkowskiego, a Szymonowi w przygotowaniach pomógł Sławomir Żochowski.
- Podczas wykładu na temat 8.K-PBOT oraz Wojsk Obrony Terytorialnej, płk Stańczyk skierował do niego swoje słowa: „Panie Michale zapraszam do naszej brygady” – dodaje por. Paweł Banasiak.
Jacek Matuszak - ekspert w Departamencie Komunikacji i Marketingu PGZ zwrócił się do laureatów olimpiady: - Wszyscy, którzy przystąpili do tej Olimpiady zasługują na nasze uznanie i gratulacje i życzę wszystkim, aby to nie było ostatnie takie wyzwanie, z którym się mierzą. Bo takich okazji do zdobywania wiedzy, która zostaje w nas później, odkłada się na przyszłość i można ją wykorzystać w pracy zawodowej, służbie wojskowej czy też pracy naukowej, zawsze się przyda i to się nigdy nie zmarnuje.
Organizacja olimpiady była sporym wyzwaniem dla Zespołu Szkół nr 1 w Golubiu-Dobrzyniu.
- Komisja nadzorująca przebieg III etapu składa się z przedstawicieli NATO Military Police Centre of Excellence, Centrum Szkolenia Wojska Obrony Terytorialnej, Komendy Powiatowej Policji, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej pod kierunkiem starosty powiatu golubsko-dobrzyńskiego – informuje ZS1.
