Casting na Kopernika odbył się w Zespole Szkół Ekonomicznych. Uczeń wcieli się w postać wielkiego astronoma. 21 marca przypomni słynny traktat o monecie podczas sesji popularnonaukowej w ratuszu o godz. 12.15.
- Trzeba było przetłumaczyć go z łaciny na język polski, zrozumiały obecnie - wyjaśnia Sebastian Soberski, kierownik planetarium. - Gdyby współcześni ekonomiści trzymali się zasad przedstawionych przez Mikołaja Kopernika 21 marca 1522 r w Grudziądzu, nie mielibyśmy dziś kryzysu.
Rekonstrukcję wystąpienia Kopernika przygotowuje ekipa z "Ekonomika".
W Grudziądzu kręcono sceny do filmu o Koperniku. Emisja w Discovery
Biegiem i marszem nad Wisłę - na ognisko
Pogoda sprzyja, zatem dzień poświęcony Kopernikowi-ekonomiście warto spędzić w plenerze. O godz. 12 pod pomnikiem astronoma złożone zostaną kwiaty, po czym Młodzi Demokraci przeprowadzą I Bieg Kopernikański. Główny start dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych o godz. 12.12 z placu Miłośników Astronomii. Meta jest na błoniach nadwiślańskich.
Po biegaczach zbiorą się pod pomnikiem Kopernika amatorzy nordic-walking. Każdy chętny może (z kijkami) dołączyć do grupy, która o 12.20 też wyruszy na błonia.
A nad Wisłą dalsza część plenerowej imprezy. Ognisko z pieczeniem kiełbasek rozpocznie się o godz. 13.15. Nie będzie nudno. Od 13.45 na błoniach przygrywać będzie muzyka.
Dźwięki z kosmosu
Niecodzienne atrakcje czekają nas wieczorem, od godz. 18, na dziedzińcu Ratusza. "Masa Krytyczna Astronomiczna" - to hasło koncertu muzyki elektronicznej. Wystąpi zespół Electric Uranus Wojciecha Zięby. Szykujmy się na niesamowite dźwięki i obrazy. Na ścianie Ratusza pojawią się sceny nie z tego świata!
- Są to symulacje NASA i ESA. Na przykład zderzenie Ziemi z asteroidą albo lądowanie próbnika na Marsie - tłumaczy Sebastian Soberski. - W muzykę wplecione będą prawdziwe dźwięki z kosmosu, np. wybuch na Słońcu lub odgłos odległych gwiazd-pulsarów. Docierają do Ziemi jako fale radiowe i są przetwarzane na dźwięk dzięki falom elektromagnetycznym. Usłyszymy je podczas koncertu. Jeśli pogoda dopisze, przywieziemy z planetarium dwa-trzy teleskopy. Będzie można obserwować niebo.
Czytaj e-wydanie »