Szkoła Podstawowa w Jeżewie uczestniczy w projekcie "Młodzi reporterzy w Europie". Co jakiś czas uczniowie i nauczyciele spotkają się w jednym z krajów UE. Po co? Przede wszystkim po to, by się lepiej poznać, a przy okazji podszlifować język angielki. Każdy taki wyjazd to również okazja do poznania kultury innego kraju. Bo choć Europa może wydawać się dość jednolita poszczególne państwa, a nawet regiony bardzo się od siebie różnią. Ale przekonać się o tym można dopiero na miejscu. To wszystko jest nieocenionym materiałem do gazetek tworzonych przez młodych reporterów.
Dziś na obiad spaghetti
Wycieczka w drugi tydzień ferii zaczęła się w Imoli, urokliwego miasteczka niedaleko Bolonii. Dzieci z Polski zamieszkały u rodzin włoskich, gdzie spotkały się ze wspaniałym przyjęciem. Jego częścią były oczywiście słynne włoskie posiłki, podczas których można było spróbować jak smakuje prawdziwe spaghetti i lazania. Wiosenna pogoda sprzyjało wycieczkom po regionie. Udało się odwiedzić m.in. tor Formuły 1 gdzie trenował Robert Kubica, winnice, zamki, historyczne miejsca walk Polaków o wyzwolenie Bolonii.
Koniec karnawału czyli ostatki we Włoszech obchodzi się organizując kolorowe parady. Przebrani mieszkańcy Imoli maszerowali wąskimi uliczkami miasta lub jeździli na przeróżnych starodawnych pojazdach. W paradzie wzięli udział także jeżewianie, do których przyłączyła się polska pani konsul, która specjalnie przyjechała z Mediolanu by spotkać się z naszą grupą.
Niezwykle ciekawą wycieczką był wyjazd do Ravenny miasteczka nad Morzem Adriatyckim. Miasto słynie z pięknej sztuki mozaikowej wykonywanej ręcznie do dnia dzisiejszego. Wspaniałe malowidła, rzeźby, freski i inne dzieła sztuki wprawiały w zachwyt. Dzieci uczestniczyły w warsztatach mozaikowych i pod kierunkiem włoskiego instruktora wykonały piękne mozaiki.
Potem na trasie wyjazdu znalazły się jeszcze Bolonia i Ceseny. Po tygodniu spędzonym na gościnnej włoskiej ziemi trzeba było wracać do Polski. Teraz uczniowie wzięli się do pracy nad kolejnym numerem międzynarodowej gazety. Głównym organizatorem i koordynatorem międzynarodowego projektu jest anglista Leszek Raywer.