Mogą one być pozytywne, na przykład: zobaczenie przed południem pająka według przesądu przynosi szczęście, podobnie spotkanie kominiarza. Mogą również być negatywne: pecha przynosi widok czarnego kota, przebiegającego drogę kota lub przejście pod drabiną. Podobnie stłuczenie lustra to siedem lat nieszczęścia, a rozsypanie soli to zapowiedź awantury domowej.
Czytaj: Czy jesteśmy przesądni?
Numerologia stawia sprawę jasno. Pechowość piątku tłumaczono różnie - na przykład tym, że w piątek na krzyżu zmarł Jezus.
Uważano też, że w piątek szatan jest bardziej aktywny, a czarownice w tym dniu tygodnia spotykają się, by odprawiać swoje obrządki.
Pechowa "trzynastka" to zupełnie inna historia. Ta liczba była i jest uznawana za symbol nieszczęścia i cierpienia w całej kulturze europejskiej.
Dlaczego? Chociażby dlatego, że podczas ostatniej wieczerzy było obecnych trzynastu apostołów, a tym trzynastym był Jezus, który umarł na krzyżu.
Numerologia również uważa, że zestawienie "jedynki" i "trójki" jest wyjątkowo niekorzystne.
Piątek trzynastego jest uznawany za dzień pechowy w krajach anglojęzycznych, francuskojęzycznych i portugalskojęzycznych. Taki sam status posiada w takich krajach jak: Polska, Estonia, Niemcy, Finlandia, Austria, Irlandia, Szwecja, Dania, Słowacja, Norwegia, Czechy, Słowenia, Bułgaria, Islandia, Belgia i Filipiny.
Czy gwiazdy są przesądne?, wideo: Agencja TVN/x-news