Egzamin ósmoklasisty 2023: terminy
Uczniowie szkół podstawowych pod koniec maja będą się mierzyć z egzaminami na zakończenie swojej dotychczasowej ośmioletniej edukacji. Od ich wyniku zależy to, czy dziecko dostanie się do swojej wymarzonej placówki.
Ósmoklasiści podejdą do egzaminu z trzech różnych przedmiotów: języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego (najczęściej będzie to język angielski lub język niemiecki). W tym czasie uczniowie z niższych klas nie będą mieli zajęć lekcyjnych.
Harmonogram egzaminów ósmoklasisty:
- 23 maja — egzamin z języka polskiego
- 24 maja — egzamin z matematyki
- 25 maja — egzamin z języka angielskiego lub innego języka obcego nowożytnego
Ci, którzy nie będą mogli przystąpić do niego w maju, otrzymają dodatkowy termin w czerwcu. Wtedy będą mierzyli się z egzaminami w tej samej kolejności 12, 13 i 14 czerwca.
Ile trwa egzamin ósmoklasisty?
Czas na napisanie egzaminu zależy od zdawanego przedmiotu. Na język polski uczniowie mają 120 minut, z kolei na matematykę 100 minut. Najszybciej ukończą z kolei część poświęconą językowi obcemu, mają na nią jedynie 90 minut.
Czas ten może być jednak wydłużony ze względu na posiadane przez dziecko zaświadczenia od lekarza, orzeczenia z poradni psychologiczno-pedagogicznej lub o niepełnosprawności. Wówczas uczniowie mają 180 minut na napisanie języka polskiego, 150 minut na matematykę oraz 135 minut na język obcy.
Kto może mieć wydłużony czas na egzaminie ósmoklasisty?
Prawo do wydłużonego czasu na egzaminie ósmoklasisty mają uczniowie:
- z autyzmem
- słabosłyszący i niesłyszący
- niewidomi i niedowidzący
- z lekkim stopniem niepełnosprawności intelektualnej
- z afazją
- z niepełnosprawnością ruchową wynikającą z mózgowego porażenia dziecięcego
- z niepełnosprawnościami sprzężonymi
- ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się
- z chorobami przewlekłymi
- niesprawni czasowo, np. ze złamaną ręką
- znajdujący się w sytuacji kryzysowej lub traumatycznej
- mający trudności wynikające z wcześniejszego pobytu za granicą
Uczniowie uprawnieni do zdawania egzaminu w wydłużonym czasie mogą korzystać także w czasie egzaminu z dodatkowych udogodnień. W zależności od potrzeb ucznia należą do nich:
- przystępowanie do egzaminu w oddzielnej sali
- pomoc nauczyciela wspomagającego
- zapisywanie odpowiedzi na komputerze
- nieprzenoszenie odpowiedzi na kartę odpowiedzi
- korzystanie z przyborów związanych z niepełnosprawnością
Egzamin ósmoklasisty. Arkusze i punktacja: język polski, matematyka, język obcy
Dobrą informacją dla wszystkich zdających będzie na pewno to, że egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać. Oznacza to, że nie jest określony żaden minimalny próg zdawalności.
Arkusze z każdego przedmiotu będą zawierać zarówno zadania zamknięte, jak i otwarte.
Ogłoszenie wyników nastąpi 3 lipca. Termin ten dotyczy zarówno uczniów, którzy podejdą do egzaminu w terminie głównym, jak i w tym dodatkowym. Po 6 lipca będą mogli oni zaś zgłosić się do szkoły, by odebrać zaświadczenia.
Ile można zdobyć punktów z egzaminu ósmoklasisty? Rekrutacja do szkół: punktacja
Na zakończenie szkoły podstawowej uczniowie mogą otrzymać maksymalnie 200 punktów, które będą istotne podczas rekrutacji do szkół ponadpodstawowych.
Liczbę punktów procentowych za egzamin z języka polskiego oraz z matematyki należy pomnożyć przez 0,35. Jeśli ktoś otrzyma 100 proc. na egzaminie, to 100 x 0,35 przyniesie mu 35 punktów. Nieco inaczej oblicza się punkty z egzaminu z języka obcego nowożytnego. Punkty za egzamin z języka obcego nowożytnego mnoży się przez 0,3 (100 proc. x 0,3 = 30 punktów). Drugie 100 punktów uczniów może zdobyć za oceny na świadectwie, szczególne osiągnięcia oraz dodatkową działalność.
Oceny na świadectwie są przeliczane na punkty:
- celujący – 18 punktów
- bardzo dobry – 17 punktów
- dobry – 14 punktów
- dostateczny – 8 punktów
- dopuszczający – 2 punkty
Dodatkowe punkty:
- świadectwo z czerwonym paskiem – 7 punktów
- wolontariat szkolny – 3 punkty
- sukcesy w konkursach kuratoryjnych, konkursach wiedzy, osiągnięcia artystyczne i sportowe – od 2 do 10 punktów (maksymalnie można uzyskać 18 punktów)
