Spis treści
Na pierwszy ogień, 13 maja, uczniowie mają egzamin z języka polskiego. Nazajutrz czeka ich matematyka. Trzeciego dnia zmierzą się z językiem obcym nowożytnym, czyli angielskim.
- W przypadku mojej córki angielski raczej będzie łatwizną - przewiduje bydgoszczanka, mama 15-letniej Julii, ósmoklasistki. - Polski, chociaż przypada 13 maja, pechowy chyba nie będzie. Julka najbardziej boi się egzaminu z matematyki. Od września 2024 roku chodziła na korepetycje z tego przedmiotu. Godzina zegarowa kosztowała 100 złotych. Staraliśmy się, aby córka pojawiała się na "korkach" dwa razy w tygodniu. Od początku roku szkolnego wydaliśmy na te dodatkowe lekcje około 6000 złotych. Jeszcze w siódmej klasie Julka była trójkowa z matematyki, a w ósmej lepiej jej idzie. Egzamin będzie dla niej chwilą prawdy.
Egzamin ósmoklasisty 2025
Ta chwila prawdy nastaje dla niej i dla prawie 18 500 pozostałych ósmoklasistów ze szkół podstawowych na naszym terenie.
- W województwie kujawsko-pomorskim do egzaminu ósmoklasisty zgłoszonych zostało 18 481 ósmoklasistów - informuje nas Anna Kiestrzyn, dyrektor Wydziału Edukacji Przedszkolnej i Podstawowej w Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy.
Wyniki egzaminu ósmoklasisty
Ubiegłoroczni ósmoklasiści z naszego regionu najlepiej spisali się z języka angielskiego. Tutaj średni wynik wyniósł 61 procent. Na drugim miejscu znalazł się język polski (58 proc.). Najgorzej poszła im matematyka, bo zdobyli z niej przeciętnie 46 proc. Tak wskazywało Kuratorium Oświaty.
Nasi uczniowie otrzymali mniej procent w porównaniu ze średnimi ogólnopolskimi. W kraju, jak informowała Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Gdańsku, pod którą podlega nasz rejon, ósmoklasista dostał przeciętnie 66 proc. z angielskiego, 61 proc. z polskiego oraz 52 proc. z matematyki.
Uczniowie z naszego województwa od paru lat są objęci swoistymi programami naprawczymi, dzięki którym mają skutecznie przygotować się do egzaminów ósmoklasisty. Po ogłoszeniu zeszłorocznych wyników, kujawsko-pomorska kurator oświaty zapowiadała podczas lipcowej konferencji z udziałem nauczycieli w podbydgoskim Ostromecku: - Będziemy dyskutować i poszukiwać nowych sposobów pracy z uczniami, szczególnie w tych szkołach z województwa kujawsko-pomorskiego, które uzyskały słabsze wyniki - wtedy zapowiadała Grażyna Dziedzic, kurator oświaty.
Próbny egzamin ósmoklasisty
Pod koniec tegorocznej zimy można było się przekonać, jak uczniowie obecnie uczęszczający do ósmych klas radzą sobie na egzaminie pisemnym. Pod lupę wzięto matematykę, która jest słabym punktem dla wielu uczniów. 12 marca 2025 roku w 131 szkołach naszego województwa odbył się próbny egzamin ósmoklasisty z matematyki. Przygotowało go Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy.
- W ewaluacji uwzględniono 2514 ósmoklasistów ze 152 klas, co daje dobry obraz umiejętności matematycznych uczniów - podkreślają w K-PCEN. - Dla większości piszących test okazał się trudny lub bardzo trudny. Średni wynik osiągnięty w badanej grupie około 38,5 proc. jest porównywalny z ubiegłorocznym.
W tym tygodniu ósmoklasiści przekonają się, czy od marca więcej nauczyli się z matematyki.
