Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Egzamin ósmoklasisty - język polski 2021. Oto rozwiązania i sugerowane odpowiedzi. Podamy tu arkusz CKE

Ewa Abramczyk-Boguszewska
Ewa Abramczyk-Boguszewska
Na egzaminie ósmoklasisty w roku 2021 z powodu pandemii obowiązuje reżim sanitarny. Uczniowie zobowiązani są m.in. do zasłaniania ust i nosa maseczką do momentu zajęcia miejsca w sali. Potem mogą maseczkę zdjąć, choć nie muszą
Na egzaminie ósmoklasisty w roku 2021 z powodu pandemii obowiązuje reżim sanitarny. Uczniowie zobowiązani są m.in. do zasłaniania ust i nosa maseczką do momentu zajęcia miejsca w sali. Potem mogą maseczkę zdjąć, choć nie muszą Łukasz Gdak/ Zdjęcie ilustracyjne
Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego 2021 ma być przyjaźniejszy dla uczniów, którzy od wielu miesięcy uczą się zdalnie. Wymagana jest znajomość mniejszej liczby lektur, a do napisania będzie rozprawka lub opowiadanie.

TUTAJ ZNAJDZIESZ ODPOWIEDZI I ARKUSZ CKE. SZCZEGÓŁY W PONIŻSZEJ GALERII.

Jak  poszło uczniom z egzaminem z języka polskiego? Jakie były zadania i jak powinny wyglądać rozwiązania? Na kolejnych zdjęciach znajdziecie arkusz zadań i sugerowane odpowiedzi.

Egzamin Ósmoklasisty 2021: język polski. Mamy komplet sugero...

***
Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego zostanie przeprowadzony 25 maja 2021 o godzinie 9. W województwie kujawsko-pomorskim przystąpi do niego 19 465 uczniów. Egzamin klas ósmych jest obowiązkowy. Młodzież pisze trzy przedmioty: język polski, matematykę i język obcy.

Na egzaminie ósmych klas mniej lektur obowiązkowych

Egzamin z języka polskiego w 2021 roku ma być łatwiejszy niż w latach ubiegłych. - Z języka polskiego przede wszystkim ograniczono liczbę lektur, ale powiedziałabym, że zmiany są kosmetyczne – mówi Magdalena Szperka-Rapiti, nauczycielka języka polskiego w Szkole Podstawowej im. K. Górskiego w Rojewie.

- Na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego w 2021 zrezygnowano z „Tędy i owędy” oraz „Ziela na kraterze” Wańkowicza, „Syzyfowych prac” Żeromskiego, satyry Krasickiego „Żona modna”, „Pieśni” i „Trenów” Kochanowskiego (pozostały tylko Tren 7 i 8) oraz „Artysty” Mrożka - wymienia Magdalena Szperka-Rapiti, nauczycielka języka polskiego w SP im. K. Górskiego w Rojewie. - Są to krótkie utwory. Wyjątek stanowią „Syzyfowe prace” oraz książki Wańkowicza (omawiane były we fragmentach.). Pozostały natomiast dość obszerne i często trudne dla dzieci lektury, jak „Pan Tadeusz” czy „Quo vadis”.

Na rozwiązanie pytań testowych oraz napisanie wypracowania ósmoklasiści będą mieć w sumie 120 minut. Osoby korzystające z dostosowań na egzaminie mogą skorzystać z wydłużenia czasu o 60 minut.

Lektury obowiązkowe na egzaminie ósmoklasisty 2021

  • Charles Dickens, Opowieść wigilijna
  • Aleksander Fredro, Zemsta
  • Jan Kochanowski, wybór fraszek i trenów, w tym tren VII i VIII
  • Aleksander Kamiński, Kamienie na szaniec
  • Adam Mickiewicz, Reduta Ordona, Śmierć Pułkownika, Świtezianka, Dziady cz. II, Pan Tadeusz (całość)
  • Antoine de Saint-Exupéry, Mały Książę
  • Henryk Sienkiewicz, Quo vadis, Latarnik
  • Juliusz Słowacki, Balladyna

Za ósmoklasiści dostaną punkty na egzaminie

Za rozwiązanie zadań na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego w 2021 roku można otrzymać maksymalnie 45 punktów (o 5 mniej niż w latach ubiegłych.

W części pierwszej arkusza egzaminacyjnego z języka polskiego na egzaminie ósmoklasisty oceniane będą: czytanie ze zrozumieniem, argumentowanie, znajomość i rozumienie utworów literackich, interpretacja tekstów kultury, znajomość zasad i posługiwanie się poprawną polszczyzną. Za tę część egzaminu ósmoklasisty można uzyskać maksymalnie 25 punktów.

W części drugiej arkusza egzaminacyjnego z języka polskiego na egzaminie ósmoklasisty oceniane będzie wypracowanie napisane przez ucznia. Do wyboru będzie jeden z dwóch tematów - rozprawka albo opowiadanie. W wypracowaniu uczeń może odnieść się do dowolnej lektury obowiązkowej spełniającej warunki tematu. Za wypracowanie można otrzymać maksymalnie 20 punktów.

Egzamin ósmoklasisty liczy się przy rekrutacji do szkoły

Egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowy. Nie można go nie zdać, ale wyniki są brane pod uwagę przy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych.

Za wyniki uzyskane na egzaminie ósmoklasisty uczniowie mogą otrzymać maksymalnie 100 punktów. Drugie tyle stanowią punkty z ocen na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej i punkty przyznawane za dodatkowe osiągnięcia. W sumie maksymalna liczba punktów, jaką może otrzymać kandydat do szkoły ponadpodstawowej to 200.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska