
ZADANIE 11:
Andrzej Kojder rozpoczyna swoje rozważania od zaprezentowania tego, jakie wyzwania dla przyjaźni niesie ze sobą współczesność.
W kolejnych akapitach odwołuje się do tego, jak przyjaźń postrzegali filozofowie, na przykład Leszek Kołakowski oraz Arystoteles.
Przywołuje również przysłowia dotyczące przyjaźni, aby pokazać, że poruszane przez niego zagadnienie jest istotne w mądrości ludowej wielu narodów.
Podsumowując rozważania, stwierdza, że posiadanie przyjaciół jest dla człowieka niezwykle korzystne.
ZADANIE 12
A

ZADANIE 13
F F
ZADANIE 14
W przytoczonym sformułowaniu chodzi o to, że tych, którzy zwyciężają, otacza wprawdzie więcej osób, lgnących do nich dzięki sukcesowi, ale jednak ci, którzy zostali zwyciężeni mają przy sobie osoby bardziej wartościowe, ponieważ tylko prawdziwy przyjaciel pozostaje przy drugiej osobie podczas jej niepowodzeń

ZADANIE 15
Powyższa grafika mogłaby stanowić ilustrację do przywołanego tekstu, ponieważ dotyczy zjawiska, które Kuczyński opisał na początku - spłycenia przyjaźni we współczesnym świecie. Ludzie na grafice siedzą na telefonach uwięzieni w symbolicznych wyspach. Komunikacja przez telefon spowodowała więc w nich poczucie samotności, co zgadza się ze stwierdzeniem Kuczyńskiego z początku tekstu o tym, że współcześnie brakuje człowiekowi prawdziwej przyjaźni.

ZADANIE 16
A D
ZADANIE 17
17.1
B C E
17.2.
wrogi