Początek egzaminów zawodowych przypadł w drugim tygodniu przesuniętych ferii (trwają one od 4 do 17 stycznia 2021).
To też może Cię zainteresować
W związku z pandemią, podobnie jak matura i egzamin ósmoklasisty w ubiegłym roku szkolnym, rozpoczęte poniedziałek 11 stycznia 2021 egzaminy zawodowe muszą być przeprowadzane w reżimie sanitarnym. Oznacza to m.in. konieczność zachowania 1,5-metrowej odległości między zdającymi, obowiązek zakrywania ust i nosa do czasu zajęcia swojego miejsca w sali), dezynfekcję rąk itp.
Ponadto MEN zezwoliło, aby w razie konieczności uczniowie przyjeżdżający z innych miast na egzaminy zawodowe mogli skorzystać z noclegu.
Na egzaminy potrzeba więcej sal i komisji
W poniedziałek 11 stycznia br. w szkołach rozpoczęły się egzaminy praktyczne. - Stawili się wszyscy uczniowie, co bardzo mnie cieszy. Mam nadzieję, że tak będzie także w następnych dniach - mówi Magdalena Popielewska, dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych w Bydgoszczy. - W związku z reżimem sanitarnym musieliśmy uruchomić większą liczbę sal i tym samym utworzyć więcej komisji egzaminacyjnych.
Jak zauważa Magdalena Popielewska, właśnie powołanie zespołów nadzorujących to największe wyzwanie. W każdym z nich muszą być dwie osoby, w tym jedna z innej szkoły.
- Jest trudniej niż w ubiegłym roku szkolnym, ponieważ więcej nauczycieli choruje bądź przebywa na kwarantannie. Właściwie codziennie dostaję telefony w tej sprawie. Dlatego wszystko musi być tak zorganizowane, aby w razie potrzeby, dosłownie z godziny na godzinę, jeden nauczyciel mógł zastąpić drugiego - podkreśla. Całe grono „budowlanki” trzyma też kciuki za uczniów - za ich zdrowie, a także za to, aby dobrze poszło im na egzaminach, bo - w odróżnieniu od matury - wymagania nie zostały obniżone. - Gdy tylko pojawiła się możliwość prowadzenia praktycznej nauki na miejscu, zorganizowaliśmy zajęcia w szkole - dodaje Magdalena Popielewska.
Wymagania są wyższe niż na maturze
- Wymagania są bardzo wysokie, a pamiętajmy, że uczniowie mieli przerwę w zajęciach praktycznych już w ubiegłym roku szkolnym. W bieżącym też przecież nie odbywały się one regularnie - mówi Małgorzata Łopatko, dyrektor Zespołu Szkół Mechanicznych, Elektrycznych i Elektronicznych w Toruniu. - Dlatego też nauczyciele dawali z siebie wszystko, aby pomóc uczniom w przygotowaniu do egzaminów. W porównaniu z maturą próg zdawalności jest dużo wyższy.
Aby zaliczyć praktyczne egzaminy zawodowe trzeba uzyskać z każdego z nich 75 proc. punktów, zaś z teoretycznego pisemnego - 50 proc.
- W sesji czerwcowej po raz pierwszy do egzaminów przystąpią uczniowie z klasy technik programista. Będą je zdawać jako jedyni w Polsce, ponieważ nasza szkoła wprowadziła ten zawód jako pierwsza w kraju. Już teraz zastanawiamy się, jak wypadnie - mówi dyrektor Małgorzata Łopatko. - Egzaminy oczywiście przeprowadzamy w reżimie sanitarnym. W internacie przygotowaliśmy miejsca dla uczniów, ale na razie nie było chętnych.
We wtorek 12 stycznia 2021 w całym kraju odbędą się pisemne, teoretyczne egzaminy zawodowe.
