Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Egzorcyści polskiego Kościoła umocnieni w walce przeciw szatanowi

oprac. (wal)
Współcześni egzorcyści podkreślają terapeutyczną rolę rozmów, jakie przeprowadzają. Ich codzienna działalność nie jest tak widowiskowa jak pokazuje to Hollywood.
Współcześni egzorcyści podkreślają terapeutyczną rolę rozmów, jakie przeprowadzają. Ich codzienna działalność nie jest tak widowiskowa jak pokazuje to Hollywood. fot. sxc.hu
Przez dwa dni polscy egzorcyści obradowali w Niepokalanowie. Około 80 księży w czasie Ogólnopolskiego Zjazdu Egzorcystów wymieniało się w środę i w czwartek doświadczeniami, dyskutując też o konkretnych przypadkach opętań.

Zagraniczni komentatorzy, m.in. z brytyjskiego "Daily Telegraph" podkreślają, że liczba diecezjalnych egzorcystów w Polsce rośnie, mimo malejącego wpływu Kościoła w coraz bardziej świeckim polskim społeczeństwie. Sami księża egzorcyści tłumaczą zapotrzebowanie na ich pomoc tym, że coraz szersze rzesze Polaków czują się rozczarowane bezradnością psychologii w rozmaitych problemach. Jednak - na co bacznie zwracają uwagę publicyści - i tak nowocześni egzorcyści działają zawsze w parze z psychologiem, by wstępnie odróżnić, które zaburzenia są efektem schorzenia, a które - opętania przez szatana.

Przeczytaj również: Posłuchaj też nagrań: "Opętani są wśród nas"

Odpór kulturze masowej

O nowoczesnych egzorcyzmach możemy mówić, odkąd Kościół zaczął usuwać z tego zagadnienia zasłonę tajemniczości. Najwyraźniej sfrustrowany sensacyjnymi obrazami wypędzania demona, jakie masowej widowni serwowali twórcy z Hollywood. Dlatego między innymi możemy teraz śledzić takie spotkania jak to w Niepokalanowie. I dlatego egzorcyści chętnie podkreślają w wywiadach, że większość ich pracy jest dużo bardziej przyziemna niż pokazują filmy. - Większość czasu w egzorcyzmach zajmuje cicha modlitwa - mówi dla "Daily Telegraph" ojciec Andrzej Grefkowicz. Wtóruje mu w portalu wiara.pl ks. Marian Piątkowski, koordynator polskich egzorcystów: - Większość naszej pracy to po prostu rozmowa i modlitwa o uwolnienie, czasami po prostu o uspokojenie - mówi.

Jak egzorcyści odróżniają chorobę psychiczną od opętania?

Nieco światła na ten problem rzuca ojciec Grefkowicz:
* Wskazówką, że chodzi o opętanie, jest to, że badana osoba nie jest w stanie iść do kościoła. Albo - gdy to jednak zrobi - czuje się tam osłabiona, traci tam dech.
* Czasami, przy wejściu do kościoła osoby takie zawodzą, wznoszą krzyk, rzucają się na ziemię.

Co Kościół myśli o zainteresowaniu mediów jego egzorcystami?

W komentarzu redakcyjnym portalu wiara.pl, ks. Artur Stopka pisze m.in.:
>>"Zły duch wciąż żyje i działa w świecie. Rzeczywiste zło, które jest w nim widoczne, nieład, który spotyka się w społeczeństwie, niespójność człowieka, wewnętrzne pęknięcie, którego jest ofiarą, są nie tylko następstwem grzechu pierworodnego, ale także skutkiem niegodziwego i mrocznego działania szatana".<< To słowa Jana Pawła II. (...) A jednak nasze podejście do tej kwestii jest w bardzo wielu przypadkach zastanawiająco skrajne. Albo - mimo deklarowanego z całym przekonaniem katolicyzmu - w głębi serca i umysłu wiarę w szatana, jako osobowe zło, odrzucamy lub przynajmniej staramy się ją bardzo mocno przytłumić i zepchnąć na margines. Albo działalnością szatana na tym świecie fascynujemy się tak bardzo, że skupiamy się niemal wyłącznie na szukaniu zła w ludziach, rzeczach, zjawiskach, ideach itp. Tak źle i tak niedobrze. Jedni zapominają, że szatan faktycznie działa na tym świecie i jego działalność także ich obejmuje. Inni zapominają, że moc szatana nie jest nieskończona i ostatecznie, choć narobi wiele szkód, nie może przeszkodzić w budowaniu Królestwa Bożego. (...) Coś mi się wydaje, że nie tylko media dotyka dzisiaj problem w jaki sposób mówić o szatanie. Najłatwiej robić to w atmosferze sensacji, kpiny lub straszenia. Ale chyba nie o to w Kościele chodzi.<< Pełny komentarz na wiara.pl

Udostępnij

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska