Stowarzyszenie Ekologicznie już od lat organizuje ogólnokrajowy konkurs poetycki "Prezentacje ekologiczne". Co roku cieszy się on niesłabnącym powodzeniem. Przedsięwzięcie pokazuje, jak wielu ludzi fascynuje otaczająca ich przyroda. Mało tego, swój zachwyt nią, przelewają na papier.
A powstają w ten sposób przepiękne utwory. W tym roku wielu ludzi pióra , w swych pracach zwróciło uwagę, na postępującą degradację otaczającego nas świata. Piszą oni między innymi o "kamiennych lasach", "groblach z betonu", czy "szklanych kretowiskach".
Stefan Pastuszewski zachęca więc, by tegoroczne wydanie antologii, traktujące o poważnych problemach naszej planety, trafiło do młodych odbiorców. Bo to oni, jak pisze, decydować będą o kształcie otrzymanej w spadku Ziemi.
Na tegoroczną edycję konkursu wpłynęło 392 utwory. Każdego roku organizatorzy wybierają jeden wątek przewodni. W tym roku była nim jaskółka.
Przeczytaj też: Ekologia. W Sypniewie będzie szkolenie dla rolników.
W dwunastym konkursie poezji ekologicznej nie przyznano pierwszej nagrody. Pozostałe powędrowały do petów spoza powiatu żnińskiego.
Wiersze naszych lokalnych petów znajdziemy jednak w opublikowanej antologii, która jest pokłosiem przedsięwzięcia.
I tak na łamach książki opublikowano wiersz Maksymiliana Barta Kozłowskiego z Mogilna oraz Sławomira Chojnackiego ze Żnina.
Dodajmy, oceną wszystkich nadesłanych wierszy zajęło się jury w składzie: Mieczysław Wojtasik, przewodniczący oraz Jarosław Sułkowski i Janina Drążek, członkowie.
Uroczyste wręczenie nagród i gala poezji ekologicznej odbyła się w gościnnych murach Pałacu Lubostroń.
Czytaj e-wydanie »