Emerytura dla matek z czwórką dzieci. Program Mama 4+, prezydent podpisał ustawę

Jakub Stykowski
Jakub Stykowski
SIER, JJ, AIPZaktualizowano 

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
Emerytura dla matek z co najmniej czwórką dzieci już od 2019 roku (ale nie od stycznia)! Rząd w uchwalonym projekcie ustawy budżetowej na 2019 r. potwierdził finansowanie programu.

Wcześniej MRPiPS wydał komunikat, że "w projekcie ustawy budżetowej na 2019 r. są zabezpieczone środki na wypłatę rodzicielskich świadczeń uzupełniających". Z komunikatu wynika również, że termin wejścia w życie ustawy o tzw. emeryturach dla matek został uzgodniony przez Komitet Stały Rady Ministrów na 1 marca 2019 r.

Ministerstwu pracy - i nie tylko - może zależeć na tym, by ustawa o emeryturach matczynych weszła w życie 1 marca.
Choćby dlatego, by "przykryć" niechlubną sprawę z projektem ustawy o przemocy domowej, który został błyskawicznie wycofany ze względu na kontrowersyjny zapis dotyczący definicji przemocy domowej. Z oceny skutków regulacji najnowszej wersji ustawy wynika, że wydatki na wypłatę matczynych emerytur w tym roku wyniosą 674 mln zł

Emerytura dla matek z czwórką dzieci. Program Mama 4 Plus - zasady

Świadczenie mama 4 plus przygotowano dla osób, które nie wypracowały minimalnego stażu pracy (20 lat) przez co nie nabyły prawa do emerytury. Świadczenie będzie przyznawane od 1 marca czyli po waloryzacji i będzie wynosiło 1100 zł (1029 przed waloryzacją)

Świadczenie będzie przysługiwało kobietom, które osiągnęły wiek emerytalny, urodziły i wychowały przynajmniej czworo dzieci. W szczególnych przypadkach świadczenie będzie przysługiwało także ojcom. Będzie ono dostępne także dla cudzoziemców po spełnieniu określonego warunku (przebywali w kraju minimum 10 lat licząc od 16 roku życia)

- Projekt matczynej emerytury spełnia oczekiwania i jest mocno akceptowany - mówiła minister Elżbieta Rafalska.

- Chcę podkreślić, że matki wychowują dzieci, które są przyszłością. Dlatego rząd wprowadza kolejny program prorodzinny - dodał premier Mateusz Morawiecki.

Świadczenie ma być przyznane:

  • matce, która urodziła i wychowała lub wychowała co najmniej czworo dzieci;
  • ojcu, który wychował co najmniej czworo dzieci - w przypadku śmierci matki dzieci albo porzucenia dzieci przez matkę

.

Emerytura dla matek - kryteria, zasady

Świadczenie przysługuje pod warunkiem zamieszkiwania na terytorium Polski w trakcie jego pobierania. Nie będzie go natomiast mogła pobierać:

  • osoba, którą sąd pozbawił władzy rodzicielskiej lub której sąd ograniczył władzę rodzicielską przez umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej;
  • w przypadku długotrwałego zaprzestania wychowania małoletnich dzieci;
  • gdy po przyznaniu świadczenia osoba która je pobiera jest tymczasowo aresztowana lub odbywa karę pozbawienia wolności lub przebywa w całodobowych placówkach odwykowych dla osób uzależnionych od alkoholu, narkotyków lub innych środków
  • odurzających.

15 lutego prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym "Mama 4 plus". Ustawa przewiduje, że matki, które urodziły i wychowały przynajmniej czworo dzieci, będą miały prawo do minimalnej emerytury. Tzw. matczyne emerytury mają być wypłacane od 1 marca 2019 r.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 138

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

g
gosc

Moja mama urodziła nas czworo i uważam że ta emerytura jej się należy ponieważ w wieku 36 lat bardzo ciężko zachorowała i nie mogła podjąć jakiejkolwiek pracy. Od tego czasu jest na rencie w drodze wyjątku ponieważ kiedy zachorowała była na urlopie wychowawczym i nie miała ciągłości zatrudnienia czyli 5 lat ponieważ wychowawczy liczy się tylko jako połowa. Często powtarza, że nie chciałaby tych gównianych pieniędzy ale zdrowie i żeby mogła uczciwie zapracować dla takich osób myślę że jest to dobre rozwiązanie. Natomiast mam znajomą która urodziła 4 dzieci - jest totalnym leniem bo nigdy nigdzie nie pracowała.Mąż charuje na nią i dzieci jest już po zawale a ona tylko tuczy te swoje pociechy i takiej należy się wszytko i 500 plus i emerytura. Pytam gdzie sprawiedliwość? Ja uczciwie pracuje wraz z mężem. Odprowadzamy składki i nam 500+ plus się nie należy na 1 dziecko bo za dużo zarabiamy (mam dwójkę). Ci bogatsi zarabiają więcej bo mają swoje firmy albo pracują na czarno i im się należy. Skoro Państwo promuje taki styl życia to powinniśmy zrezygnować z pracy urodzić jeszcze 2 (w moim przypadku) i żyć z socjalu. Przecież 2000 tyś bym miała za siedzenie w domu plus rodzinne i jeszcze na starość emerytura żyć nie umierać. Tylko niestety ja jestem typem tego człowieka który nie potrafi siedzieć w domu.

G
Gość

Będzie Grecja PiSu brawo prezesie

G
Gość

Nie wiem dlaczego w Pani wypowiedzi jest mowa o wcześniejszej emeryturze. Z całym szacunkiem dla Pani pracy, urodzenia dzieci i wychowania, nie każdy jest tak zaradny i ma możliwości pracy, oddania dziecka do żłobka. Więc jedyne co można zrobić to jakoś pomóc tym osobom (matkom) które raczej w większości nie chodziły do pracy siatek dlatego bo sie im nie chciało.

K
Kornel
W dniu 25.02.2019 o 17:00, Goska napisał:

Nie widzę żadnych przeszkód by mieć 4dzieci i pracować, ja miałam 3i wcale nie było lżej, żłobek, przedszkole,praca,dom i co mi się nie należy wcześniejsza emerytura??

G
Goska

Nie widzę żadnych przeszkód by mieć 4dzieci i pracować, ja miałam 3i wcale nie było lżej, żłobek, przedszkole,praca,dom i co mi się nie należy wcześniejsza emerytura??

M
Magda
W dniu 17.02.2019 o 15:34, karina napisał:

Ta właśnie funkcjonują dojrzałe społeczeństwa: wspierają najbiedniejszych i najsłabszych. Moje wielkie brawa dla rządu za tą ustawę. Tak potrzebną i tak społecznie sprawiedliwą.

Pracy jest na rynku tyle, że każdy coś dla siebie znajdzie. Weź się za robotę i zacznij uczciwie zarabiać a nie liczyć na drapane jak miliony osób w tym kraju!

M
Magda

Jak mają się czuć matki, które przepracowały 20-30 lat, wychowały 4 dzieci a obecnie otrzymują emerytury na poziomie 1100 - 1300 zł netto? Tym programem rządzący poniżyli te kobiety - porażka, jak tak można!? Rządzący przywykli rozdawać pieniądze za darmo. Polityka jest taka, że nie trzeba nic robić a i tak przelew otrzymasz.

G
Gość

Te kobiety,które mają wypracowany staż pracy powinny dostać dodatek za wychowywanie dziecka/na kazde dziecko dodatkowa kwota/.a te bez stażu-minimalna emerytura.wtedy zrozumiem intencje pomocy.

E
Elżbieta

Jaka to sprawiedliwość? Urodziłam 5 a wychowałam 4 (Synek zmarl tuż po narodzeniu) dzieci pracowałam blisko domu żeby jak najbardziej mieć kontakt z dziećmi zaprowadzić do przedszkola,do opiekunki i po pracy odebrać Był taki okres,że pracowałam na pół etatu bo miałam malutkie dziecko Nie pracowałam dla fanaberii bo tatuś wolał butelkę niż pomóc w wychowaniu. Moja emerytura wynosi niecałe 1200zł i to jest w porzadku?matki nie pracujące zawodowo robiły to samo w domu co my pracujące,tylko że my robiłyśmy to na wysokich obrotach,biegiem i taką teraz mamy nagrodę W porzadku byłoby wtedy,kiedy nam matkom pracującym dano taki sam dodatek Czy nasze dzieci są gorsze?

 

M
Mateusz

To jest niesprawiedliwe, że ktoś kto pracował 20-30 lat dostanie tyle samo emerytury co osoby, które nie pracowały nigdy albo pracowały ale nie osiągnęły lat pracy :(

E
Ela

Mam 36 lat pracy wychowałam 4 dzieci, nadal pracuję i jestem zmęczona pracą a ZUS wyliczył mi

emeryturę na poziomie 1250 zł jak będą pracowała do 60 roku życia czyli jeszcze prawie 4 lata.

Po drodze państwo takim kobietom jak ja ograniczyło okres stażowy z tytułu wychowywania dzieci do 6 lat maksymalnie ( urlopy wychowawcze ). Program dobry, który dowartościowuje  kobiety , ale zapomniano o matkach, które  wychowywały 4 i więcej dzieci i pracowały aby żyć godnie. Myślę, że jest tu jakaś niesprawiedliwość. Kobieta po 40 latach pracy dostanie 1250zł i ta która 0 lat pracy 1100zł. Rząd powinien przynajmniej dać takim kobietom możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę  w wieku 55 lat, gdyż praca na dwóch etatach wyczerpuje.

 

A
Ania

Kuźwa siedzieć z dupa w domu i dostać kasę a co z tymi co pracowały i miały czwórkę dzieci a co z tymi co mają wypracowana emeryturę np 27 l pracy i mają też 1100 zenada

J
Jarosław Kurdupski

A w Chinach karano za urodzenie dzieci ! :ph34r:

G
Gość

A co z tymi którzy wychowali 10 dzieci

G
Gość
W dniu 17.02.2019 o 13:32, ja napisał:

Proszę o zgłaszanie takich sytuacji jak moja do prokuratury jako podejrzenie przestępstwa ! Ja to właśnie zrobiłam ! Dyskryminacja rodzin które nie potrzebują pomocy Państwa bo rozsądnie myślą ! Płacą podatki, pracują w niedziele bo muszą zarobić na 500 plus bo przeciez podatki podnieśli żeby mieć na te pieprzone + i inne popier***one programy ! nIE MIESZKAJĄ W CZYICHŚ KAMIENICACH TYLKO W MIESZKANIACH ZA KTÓRE ZAPŁACILI ! Pieprzona kartonowa Polska ! Ja bym chciała nie pracować tylko wychowywać gromadę dzieci w domu z ogrodem za który by ktoś płacił ! Jezu ludzie my normalni, rozsądni z 1 lub 2 dzieci ( sory bo w pewnym momencie wmówili mi że mam tylko 1 dziecko ! ) nie damy rady na te wasze poje..bany plusy zarabiać, dlaczego, z jakiej racji i gdzie jest konstytucja, czemu mi nie dacie socjalnego mieszkania w kamienicy i 500 plus, nawet nie moge teraz 1 dziecka odliczyć od podatku które studiuje w Państwowej uczelni na studiach dziennych, nie zarabia BO NIE MA JAK  a za wszystko na studiach dziennych, państwowych trzeba płacić, obowiązkowy obóz letni koszt przybliżony 1500, obóz zimowy obowiązkowy koszt w przybliżeniu 2000 zł, ku***, a cała reszta ! nAPOMNĘ ŻE JESZCZE MŁODA INICJATYWA JEST GNĘBIONA W ZARODKU BO jakieś władze zyją w kościele za amboną i nie wiadomo co tam robia nie w 21 wieku ! Nie dam się tak gnębić i dyskryminować, to co Państwo robi z nami rozsądnymi, uczciwymi i pracującymi na swoje i Państwa utrzymanie to jest kary godne, surowej kary godne! 

Po to są wybory !!!

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3