
- I najważniejszy warunek, jaki trzeba spełnić, by uzyskać prawo do emerytury nauczycielskiej, to rozwiązanie wszystkich stosunków pracy w charakterze nauczyciela - zaznacza Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Nauczyciel może też otrzymać emeryturę nauczycielską, gdy stosunek pracy zostanie rozwiązany z inicjatywy dyrektora szkoły z powodu całkowitej lub częściowej likwidacji szkoły albo w razie zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmian planu nauczania uniemożliwiających dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć.

Emerytura z Karty Nauczyciela należy się też, gdy stosunek pracy wygaśnie z upływem sześciomiesięcznego okresu pozostawania w stanie nieczynnym bądź na skutek odmowy podjęcia pracy w razie zaistnienia możliwości przywrócenia nauczyciela do pracy w okresie pozostawania w stanie nieczynnym.

Nauczyciel może też otrzymać emeryturę nauczycielską, gdy stosunek pracy zostanie rozwiązany lub wygaśnie w przypadkach, gdy nie jest możliwe dalsze zatrudnienie w gimnazjum w związku ze zmianami organizacyjnymi powodującymi wygaszanie kształcenia w gimnazjach.