Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Emerytury księży. Wyjaśniamy, ile emerytury trafią na konta księży w tym roku

Adrianna Jackowiak
Adrianna Jackowiak
Księża mają prawo do dwóch rodzajów emerytur. Pierwsza z nich, przyznawana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), jest wypłacana po osiągnięciu 65. roku życia.
Księża mają prawo do dwóch rodzajów emerytur. Pierwsza z nich, przyznawana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), jest wypłacana po osiągnięciu 65. roku życia. PIXABAY
Sprawy emerytalne duchownych są przedmiotem zainteresowania społecznego. Analiza dostępnych danych wskazuje na ich wyższy poziom w porównaniu z emeryturami przeciętnych obywateli. To zrozumiałe, gdyż po latach aktywnej służby duszpasterskiej księża otrzymują nie tylko świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), ale także dodatkowe wynagrodzenie z Funduszu Kościelnego.

Dobrowolne ubezpieczenia emerytalne dla duchownych

Duchowni, którzy spełniają określone warunki, mogą skorzystać z dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnych:

  • Posiadają ustalone prawo do emerytury lub renty.
  • Są objęci obowiązkowymi ubezpieczeniami emerytalnymi i rentowymi z innego źródła.
  • Pozostają w służbie duszpasterskiej.

Duchowny zostaje objęty dobrowolnymi ubezpieczeniami emerytalnymi od określonej daty, na którą złożył wniosek. Wnioski te składane są w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) za pośrednictwem formularza ZUS ZUA "Zgłoszenie do ubezpieczeń/zgłoszenie zmiany danych osoby ubezpieczonej".

Zasady dobrowolnego ubezpieczenia emerytalnego wśród duchownych

Duchowny zobowiązany jest do regularnego rozliczania i opłacania składek za każdy miesiąc trwania ubezpieczenia, od momentu jego objęcia do zakończenia.

Osoby duchowne, które przystąpiły do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnych i rentowych, są także objęte obowiązkowym ubezpieczeniem od wypadków, jednak nie mają możliwości przystąpienia do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego na tej samej podstawie.

Dodatkowo, innym osobom takim jak absolwenci seminariów duchownych, nowicjusze czy postulanci poniżej 25. roku życia, dostępne są także dobrowolne ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Warto jednak zaznaczyć, że nie podlegają one ubezpieczeniom od wypadków ani nie mogą przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego na tej podstawie.

Średnie emerytury księży w 2024 roku - zobaczcie szczegóły w poniższej galerii

Dla tych, których dochody mieszczą się w średniej krajowej, prognozowany poziom emerytury wyniesie około 2,5 tys. zł. Zapraszamy do odkrycia więcej informacji na temat emerytury dla duchownych w poniższej galerii zdjęć. Zobaczcie!

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska