Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Energia odnawialna dla gospodarstwa i dla biznesu

(HEJ)
Coraz więcej firm ale i gospodarzy chce inwestować na Pomorzu i Kujawach w odnawialne źródła energii. To opłacalne i dla ich kieszeni i dla środowiska. Ale trzeba dobrze skalkulować koszty i sprawdzić, czy... będzie gdzie przekazywać wyprodukowaną energię. W Polsce z przekazywaniem watów są największe problemy. Takie wnioski płyną z konferencji, która odbyła się w Przysieku.
Do Przysieka przybyli biznesmeni, naukowcy i samorządowcy. Podczas konferencji można było dowiedzieć się m.in. jakie są technologie produkcji brykieciarek
Do Przysieka przybyli biznesmeni, naukowcy i samorządowcy. Podczas konferencji można było dowiedzieć się m.in. jakie są technologie produkcji brykieciarek i kolektorów słonecznych oraz które z nich są najbardziej opłacalne.

Do Przysieka przybyli biznesmeni, naukowcy i samorządowcy. Podczas konferencji można było dowiedzieć się m.in. jakie są technologie produkcji brykieciarek i kolektorów słonecznych oraz które z nich są najbardziej opłacalne.

Biznesmeni, naukowcy i samorządowcy spotkali się w Przysieku by dyskutować o tym, w jaki sposób najefektywniej i najekonomiczniej wykorzystywać energię odnawialną. Mimo, że w 2013 r. kończy się wiele programów dofinansowujących takie projekty z unijnych pieniędzy, to z pewnością i w przyszłych latach Unia Europejska przeznaczy na nie fundusze. Uczestnicy VI Forum Energetyki Odnawialnej w Przysieku zgadzali się, że inwestycje w odnawialne źródła energii (OZE) opłacają się.

- Konwencjonale źródła energii są nieodnawiale, ich zasoby wkrótce się wyczerpią - przekonywała Maria Ochmańska, z KPODR oddział w Zarzeczewie. - zasoby ropy naftowej skończą się za 40 lat, gazu za 50 lat, a węgla - 180 lat. Poza tym, rosną koszty ich pozyskiwania i zanieczyszczają atmosferę. Nie mamy też pewności co do stałych dostaw ropy i gazu. A OZE to także rozwój obszarów wiejskich i tworzenie tu miejsc pracy.

Maria Ochmańska doradzała skąd pozyskać fundusze na tego typu i inwestycje: - Fundusze są przyznawane w formie dotacji, kredytu, pożyczki. Można po nie sięgać ze środków państwowych i zagranicznych. Na przykład ze "Zwiększania wartości dodanej podstawowej produkcji rolnej i leśnej" w ramach PROW-u.

Z kolei Adam Piszczek z KPOD Minikowo dowodził, że województwo kujawsko-pomorskie ma dobre parametry do stawiania tu elektrowni wiatrowych: - Kujawy i Pomorze znajdują się w dużej części w II i III strefie, co oznacza, że średnioroczna prędkość wiatru wynosi tu od 3-6 metrów na sekundę.

- Przy założeniu, że rozwój energetyki wiatrowej będzie bazował na najlepszych dostępnych technologiach możemy produkować rocznie 9,4 TWh - mówił Adam Piszczek.

Konferencja jest częścią projektu "Odnawialne źródła energii dla domu i biznesu" współfinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, realizowanego przez Fundację na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa w partnerstwie z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska