Warunki pożyczki z Funduszu Pracy określa umowa pomiędzy urzędem pracy a pracodawcą. Przy czym: jej wysokość, która może być udzielona na utworzenie jednego dodatkowego miejsca pracy, nie powinna przekraczać dwudziestokrotnego przeciętnego wynagrodzenia (tj. 40138,40 zł). Oprocentowanie pożyczki w stosunku rocznym jest zmienne i wynosi 5,85 proc. w powiatach lub gminach uznanych za zagrożone szczególnie wysokim bezrobociem strukturalnym, zaś 9,75 proc. w pozostałych powiatach (gminach).
Pracodawca musi też spełnić następujące warunki: w okresie ostatnich 12 miesięcy nie zmniejszył zatrudnienia (chyba że wynikało to z sezonowej produkcji); dotychczas nie wziął pożyczki na utworzenie miejsc pracy; dotrzymał warunków umowy i spłacił poprzednią oraz nie udzielono mu pomocy finansowej na podjęcie działalności gospodarczej.
Pożyczkę na utworzenie dodatkowych miejsc pracy można dostać po uzyskaniu pozytywnej opinii powiatowej rady zatrudnienia. Karencja zwrotu kapitału nie przekracza 6 miesięcy, a na utworzenie miejsc pracy w gospodarstwie rolnym - 12 miesięcy. Okres całkowitej spłaty to nie więcej niż 3 lata, a w drugim przypadku - 4 lata. Zmienne oprocentowanie pożyczek udzielanych z FP odnosi się do stopy oprocentowania kredytu lombardowego NBP, która wynosi 19,5 proc.
