I kilkaset zamków wciąż fascynujących swoją tajemniczością.
Źródła termalne od dawna przyciągają kuracjuszy. U czeskich wód bywali Goethe, Tołstoj, Nietzsche, Ibsen, Twain, Chopin, Chateaubriand. Najsłynniejsze kurorty znajdują się w pobliżu granicy niemieckiej: Karlowe Vary, Mariańskie Łaźnie i Franciszkowe Łaźnie. To także prawdziwe perełki architektury.
A któż oprze się urokowi Pragi, zbudowanej na dziewięciu wzgórzach (Rzym tylko na siedmiu): Letna, Vitkov, Opys, Vetrov, Sklaka, Emauzy, Vysehrad, Karlov i najwyższym Petrin. Każdego roku czeską stolicę odwiedza prawie 3 miliony zagranicznych turystów. Kierują kroki przede wszystkim na Stare Miasto i przez łączący brzegi Wełtawy XIV-wieczny most Karola, na górujący nad miastem zamek Hradczany do katedry świętego Wita, w której ponad 30-metrowej wysokości nawę otaczają 22 kapliczki. Już będąc w Pradze to jakże nie zwiedzić Muzeum Figur Woskowych i wychylić kufla znakomitego czeskiego piwa w najstarszej piwiarni U Fleku albo nie zajrzeć do Kalicha - ulubionej knajpki Szwejka.
To niedaleko
Do czeskich sąsiadów od nas niedaleko - około 800 km, z Włocławka trochę bliżej, z Bydgoszczy o 100 km dalej. Płacimy koronami (1 korona CZK - 0,13 zł) ale euro Czesi też przyjmą.
Jazda autostradami i drogami szybkiego ruchu kosztuje. Opłaty wnosimy w formie winietek - tygodniowa kosztuje 220 CZK, miesięczna - 320 CZK. W Czechach można je wykupić na granicy, na stacjach benzynowych i na poczcie, a także w Polsce - w biurach PZM. Za brak winietki grozi mandat do 5 000 koron. I lepiej zapłacić na miejscu, policjantowi, bo jeśli chcemy uregulować za mandat później to jego wysokość wzrasta do 15 000 CZK! I uwaga, czeska policja nie lubi piratów, stąd liczne punkty kontrolne (fotoradary) na drogach.
Pamiętajmy, że jeżdżąc po czeskich drogach obowiązuje nas:
- dopuszczalna prędkość: 50 km/h (teren zabudowany), 130 km/h (autostrady) 90 km/h (drogi szybkiego ruchu i pozostałe)
- przewożenie dzieci w fotelikach
- nakaz jazdy na światłach mijania przez całą dobę
- wysokość mandatów - od 1 000 do 7 000 koron.
Od roku u naszych południowych sąsiadów obowiązuje nowy kodeks drogowy, w którym zdecydowanie zaostrzono kary za jazdę pod wpływem alkoholu albo narkotyków, uznano te wykroczenia za przestępstwo. Teraz za jazdę po pijanemu (norma 0,0 prom.) kierowca trafi do aresztu i może być skazany na karę do roku więzienia; grozi mu też grzywna do 50 000 koron i utrata prawa jazdy.
Parkowanie w Pradze
Od roku miejsca parkowania w centrum Pragi podzielono na trzy strefy: pomarańczową, zieloną i niebieską. Ta ostatnia dla mieszkańców i pracowników okolicznych biur.
- W strefie pomarańczowej maksymalny dozwolony czas parkowania w godzinach od 8.00 do 18.00 wynosi 2 godziny; 1 godzina kosztuje 40 CZK, kwadrans - 10 CZK.
- Zielona: maksymalny dozwolony czas parkowania w godzinach 8.00 -18.00, wynosi 6 godzin; 30 CZK - 1 godzina, 30 minut - 15 CZK, ryczałt - 120 CZK za 6 godzin.
W obu strefach znajdują się automaty parkingowe, które przyjmują monety o nominale: 1,2,5,10,20,50 koron.
Uwaga:
W przypadku nierespektowania powyższych przepisów, auto zaparkowane w miejscu niedozwolonym może zostać odholowane!
Ważniejsze telefony:
- Ambasada RP w Pradze - (00-420) 257 099 500
- Policja - 158; n Straż pożarna - 150
- Pogotowie ratunkowe - 155
- Pomoc drogowa - +420 1230.