Wielkim triumfatorem sobotniej gali wręczenia Nagród Europejskiej Akademii Filmowej był „The Square” Rubena Östlunda. Szwedzki komediodramat o dyrektorze muzeum sztuki współczesnej, którego uporządkowane życie z powodu błahego incydentu sypie się jak domek z kart, zdobył sześć wyróznież w tym w uznawanych za najważniejsze, kategoriach: Najlepszy film europejski, Najlepszy scenarzysta, Najlepszy reżyser, Najlepszy aktor (Claes Bang ). Kinomanów werdykt jurorów zapewne nie zdziwił, bo „The Square” zbierał świetne recenzje, a w Cannes nagrodzono do Złotą Palmą.
Triumfy bez zaskoczeń
Sukcesy Polaków również nie były zaskoczeniem. „Twój Vincent” zrealizowany przez reżyserkę i malarkę Dorotę Kobielę oraz Hugh Welchmana został już doceniony m.in. na Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy oraz na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Szanghaju, a krytycy twierdzą, że ma sporą szansę na Oscara. Tym, co ujmuje jurorów kolejnych konkursów jest przede wszystkim technika, jaką zrealizowano obraz: „Twój Vincent” to pierwszy w historii w całości namalowany film pełnometrażowy, składający się z 56 tysięcy wykonanych ręcznie klatek. - Myślę, że kreatywni ludzie mają obowiązek realizować swoje wizje. Nasz pomysł na początku był nazywany szalonym. Znalazły się jednak osoby, które w niego uwierzyły - mówiła Kobiela odbierając nagrodę.
„Komunia” również ma już na swoim koncie kilkanaście wyróżnień, m.in. Polską Nagrodę Filmową Orły oraz nagrody na festiwalach w Locarno, Trieście, Zagrzebiu, Monachium i Oslo. Bohaterką dokumentu Anny Zameckiej jest 14-letnia Ola, która opiekuje się niewydolnym ojcem, niepełnosprawnym bratem i dba o relacje z mieszkającą osobno matką. Dziewczynka marzy o tym, by rodzina znów była razem. Okazją do pojednania ma być pierwsza komunia brata, którą dziewczynka zaczyna samodzielnie organizować. - Kiedy spotkałam Olę, Nikodema i ich tatę, wiedziałam że muszę nakręcić film o nich, o ich bezwarunkowej miłości i sile łączącej ich więzi - mówi reżyserka.
Kostiumy Katarzyny Le- wińskiej jury doceniło zaś za „prostotę umiejętnie potęgującą moc obrazów”. „Faktury użytych materiałów, kolory i krój kostiumów odzwierciedlają kontrast pomiędzy czynnikiem ludzkim a środowiskiem naturalnym, a jednocześnie pomagają ożywić bohaterów i dodać im chara- kteru” - czytamy w uzasadnieniu.
Jednak wyróżnienia przyznane przez jury to nie jedyny sukces Polaków. W tym roku Europejska Akademia Filmowa świętuje 30-lecie istnienia. Z tej okazji ogłosiła wśród internautów plebiscyt na najlepszy film spośród wszystkich dotychczasowych zwycięzców Europejskich Nagród Filmowych. Na pierwszym miejscu zestawienia znalazła się „Ida” w reżyserii Pawła Pawli- kowskiego.
Nagrody Europejskiej Akademii Filmowej pierwszy raz przyznano w 1988 roku.
Follow https://twitter.com/dziennipolskiWIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie?
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto