Fabian Barański znów znokautował rywali

Marcin Gołembiewski
Fabian Barański, reprezentant Włocławskiego Towarzystwa Wioślarskiego, to obecnie największa nadzieja na medale mistrzostw Europy i świata klubu, który w tym roku obchodził 130-lecie istnienia. wanad
W miniony weekend na torze regatowym w Kruszwicy odbyły się Regaty Kwalifikacyjne juniorów. Udane występy zawodników WTW.

Były to bardzo ważne zawody na których wyłoniona została reprezentacja na mistrzostwa Europy Juniorów w wioślarstwie, które odbędą się w dniach 9-10 lipca w litewskich Trokach oraz do Międzynarodowych Regat Juniorów Coupe de la Jeunesse.

W wyścigach kwalifikacyjnych po raz kolejny znakomicie zaprezentował się zawodnik Włocławskiego Towarzystwa Wioślarstwa Fabian Barański, który znokautował w jedynkach juniorów (skiffy) wszystkich przeciwników. Drugiego na mecie rywala (Bartłomieja Zalęgę z Pegaza Wrocław) wyprzedził aż o 14 sekund.

Uzyskany czas (7.03,40) to wynik odbiegający zaledwie o osiem sekund od aktualnego rekordu świata juniorów w tej konkurencji.

- Nic więc dziwnego, że pion szkolenia Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich podjął decyzję o wysłaniu naszego zawodnika na mistrzostwa Europy juniorów w najbardziej prestiżowej konkurencji. Na tegoroczne zawody pojedziemy z jednej strony po naukę i nabranie doświadczenia a z drugiej po osiągnięcie miejsca w pierwszej ósemce najlepszych skiffistów w Europie - powiedział Krzy-sztof Gabryelewicz, trener WTW.

Trzecie miejsce w finale jedynek zajął inny zawodnik WTW Tomasz Budzyński. - Niestety tak wysoka pozycja nie zagwarantowała naszemu zawodnikowi miejsca w reprezentacyjnej czwórce na mistrzostwa Europy. Chociaż wygrał zdecydowanie z pozostałymi reprezentantami, to jednak w oczach selekcjonera nie uzyskał aprobaty. Prawdopodobnie decyzja została podjęta ze względu na słabszy wynik sprawdzianu na ergometrze wioślarskim, który odbył się przed zawodami na zgrupowaniu reprezentacji w Wałczu - powiedział Paweł Lewandowski, z członek zarządu WTW.

Budzyński będzie jednak reprezentował Polskę podczas międzynarodowych zawodów Coupe de la Jeunesse.

Kolejni zawodnicy WTW zajęli dalsze miejsce. Sebastian Szymański w jedynkach był dwunasty, Bartosz Jędrzejewski 20, Kamil Kurowski 25, a Kamil Jóźwiak 26. Następnego dnia o kwalifikacje włocławianie walczyli w dwójkach.

W te rywalizacji pewnie zwyciężył duet włocławsko-bydgoski Fabian Barański (WTW) i Mikołaj Ewertowski (Lotto Bydgostia). Szansę na awans mieli także Kamil Kurowski i Bartosz Jędrzejewski z WTW.

Po wyścigach eliminacyjnych wiadomo było, że w finale dwójek decydować będą ułamki sekund. Włocławska dwójka po kapitalnym finiszu zajęła jednak trzecią pozycję, przegrywając awans na mistrzostwa Europy tylko o 14 setnych sekundy.