Festiwal w Grudziądzu trwa. Koncert w Bibliotece na...

  Festiwal w Grudziądzu trwa. Koncert w Bibliotece na 500-lecie Reformacji

  Zdjęcie autora materiału
  Maryla Rzeszut

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Blanka Dembosz, sopranistka Kolegium Muzyki Ewangelickiej z Krakowa ze znaczkiem 500-lecia Reformacji i ks. Karol Niedoba przed gmachem Biblioteki w
  1/17
  przejdź do galerii

  Blanka Dembosz, sopranistka Kolegium Muzyki Ewangelickiej z Krakowa ze znaczkiem 500-lecia Reformacji i ks. Karol Niedoba przed gmachem Biblioteki w Grudziądzu ©Maryla Rzeszut

  Nie w ogrodach, a we wnętrzach gmachu Biblioteki w Grudziądzu koncertowało 5 sierpnia Kolegium Muzyki Ewangelickiej z Krakowa. Przedtem o 500. rocznicy Reformacji opowiedział ks. Karol Niedoba.
  Pogoda była słoneczna, ale wokół Biblioteki przy ul. Legionów są spore wykopy związane z remontem obiektu. Na wykład i koncert (w ramach festiwalu Lato na Starym Mieście) publiczność zaproszona została do sali na parterze.
  "500 lat Reformacji - historia i podstawowe zasady wiary" to temat 20-minutowego wystąpienia ks. Karola Niedoby z parafii ewangelicko-augsburskiej św. Jana w Grudziądzu.

  Rzadko mamy w Grudziądzu okazję wysłuchania muzyki dawnej w dobrym wykonaniu. Tym razem ambitny zespół z Krakowa - Kolegium Muzyki Ewangelickiej wykonało m.in. utwory J. Lubelczyka.
  Od improwizacji na wiolonczeli rozpoczął Łukasz Laxy, założyciel i szef artystyczny zespołu. Także wokalista - jego kontratenor to głos własnie do wykonywania dawnej muzyki sakralnej.
  Sopran Blanki Dembosz wręcz idealnie odtwarza dawne pieśni, budujac niezwykły nastrój. Brzmienie wiolonczeli Łukasza Laxy i skrzypiec Dominika Matczaka dopełniały całości. Muzyka ta zabrała publiczność w uduchowiony świat wiary, myśli kierowały się ku Stwórcy...
  Psalmy zabrzmiały przejmująco, zwłaszcza Psalm 112 - "Błogosławiony mąż, co się Pana boi". Nie tylko zatem muzyka ale i słowo jest w koncertach Kolegium Muzyki Ewangelickiej z Krakowa szalenie ważne.
  Po koncercie była okazja do rozmowy z artystami i księdzem Karolem Niedobą.

  Muzyka ewangelicka z Krakowa w Grudziądzu

  Być może krakowscy artyści powrócą jeszcze do Grudziądza, Blanka Dembosz zaczęła organizować w Krakowie swój "Festiwal głosu". Może przedsięwzięcie to rozwinie się i usłyszymy o tym festiwalu a tymczasem na naszym, grudziądzkim festiwalu "Lato na Starym Mieście" odnotowaliśmy udane, wartościowe spotkanie z muzyką i wiarą.

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Nasze Dobre 2018