Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal w Węgorzewie. WWF robi dobry klimat na Seven Festival 2010

Paweł Skraba
W tym roku WWF już po raz trzeci będzie gościć na rockowym festiwalu w Węgorzewie.
W tym roku WWF już po raz trzeci będzie gościć na rockowym festiwalu w Węgorzewie. fot. sxc.hu
W tym roku WWF już po raz trzeci będzie gościć na rockowym festiwalu w Węgorzewie. Co roku spotykamy się z publicznością, która oprócz dobrej rockowej muzyki zainteresowana jest tym, jakie działania może podjąć każdy z nas, żeby nie szkodzić, a nawet pomóc przyrodzie. Zapraszamy do naszego festiwalowego namiotu.

Przygotowaliśmy dla Was specjalny program na Seven Festival 2010.

* 9 lipca, piątek: Dzień wody
* 10 lipca, sobotę: Dzień lasu
* 11 lipca , niedziela Dzień klimatu

W naszym festiwalowym namiocie będzie można wziąć udział w konkursach z nagrodami i zajęciach plastycznych, porozmawiać o ochronie przyrody z pracownikami WWF Polska i obejrzeć ciekawe, ekologiczne filmy.

Monika Marks (specjalista ds. ochrony klimatu w WWF Polska -Z przyjemnością kolejny raz objęliśmy patronatem Seven Festival. Mamy nadzieję, że zachęcimy publiczność do zmieniania otaczającego nas Świata na lepsze. Wśród mazurskich jezior kryją się bezcenne skarby przyrody. Podziwiamy je, często nie zdając sobie sprawy, że ich los, podobnie jak los całej planety, jest w naszych rękach. Radosna atmosfera kilku festiwalowych dni sprzyja nie tylko wspólnej zabawie, ale też jednoczeniu w słusznej sprawie. Nauczmy się szanować Ziemię, jej klimat i przyrodę.

WWF spotyka się czasem z przekonaniem, że ekologiczny styl życia to same wyrzeczenia, a ograniczenie szkodliwego wpływu człowieka na środowisko wymaga trwania przy przestarzałych technologiach. Mit ten może zniechęcać do zielonego stylu życia. WWF Polska podczas spotkań z publicznością Seven Festivalu uczy, że ekologia nie tylko jest na czasie, ale także że nawet drobne, niewymagające wysiłku zmiany codziennych nawyków każdego z nas są ważne dla przyrody.

WWF chce przekazać, że nawet najmniejszy wkład w ochronę klimatu i przyrody ma znaczenie. To właśnie nasze pokolenie - tu i teraz - ma szansę, by ocalić przyszłość ludzi na świecie. Świadome zakupy, oszczędzanie wody, papieru i energii, korzystanie z publicznego transportu - dzięki tym zmianom każdy może chronić lasy, rzeki i klimat, a tym samym bezcenne gatunki roślin i zwierząt zamieszkujące naszą planetę.

Wpływ pojedynczego człowieka na klimat jest znikomy. W skali globalnej niestety "udało" nam się doprowadzić do wzrostu temperatury o 0,8ºC przez ostatnie sto lat! To bardzo dużo i niebezpiecznie blisko granicy 2ºC, którą naukowcy określają jako krytyczną. Podobna zależność zachodzi w odwrotnym kierunku - tylko działając wspólnie, łącząc pojedyncze, na pozór nieznaczące działania, mamy szansę na powstrzymanie tych zmian.

Ochrona klimatu, to dziś jedno z największych wyzwań, z jakim musimy się zmierzyć. Nad sposobami ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, które powodują zmiany klimatu, głowią się przywódcy całego świata. Powstrzymanie globalnego ocieplenia przestało być jednak celem wyłącznie polityków i ekologów. Świadomość wyzwania, przed jakim stoimy, jest coraz bardziej powszechna wśród przedsiębiorców, finansistów, ubezpieczycieli, a także wśród zwykłych obywateli, którzy na własnej skórze odczuwają skutki postępujących zmian klimatu.

W marcu 2010 r. ponad 23 tysiące ludzi w Polsce i setki milionów osób w 125 innych państwach włączyło się w organizowaną po raz czwarty ogólnoświatową akcję WWF "Godzina dla Ziemi" i w symbolicznym geście na godzinę zgasiło światła. Pokazaliśmy w ten sposób, że apelujemy do polityków na całym świecie o konkretne działania na rzecz ograniczenia wydzielania do atmosfery gazów cieplarnianych.

WWF przez prawie 50 lat swojego istnienia wyrósł na jedną z największych organizacji ekologicznych na świecie. Przeprowadziliśmy lub pomogliśmy w realizacji 12,6 tys. projektów w ponad 150 krajach świata, współuczestniczyliśmy w powstaniu ponad 270 parków narodowych. Jesteśmy pierwszą organizacją, która zwróciła uwagę świata na problem ginącej przyrody w Afryce, byliśmy także prekursorami ochrony środowiska w Chinach. Przekonujemy rządy państw do działań proekologicznych, wpływamy na programy nauczania i prowadzimy dialog z przedstawicielami biznesu. Przekonujemy międzynarodową społeczność, że ochrona przyrody naszej planety to warunek przeżycia dla ludzkości.

W Polsce WWF już od prawie 10 lat chroni rzeki i lasy. Promujemy zrównoważone rybołówstwo i staramy się przeciwdziałać zmianom klimatu. Ratujemy zagrożone gatunki. Prowadzimy działania na rzecz ochrony największych polskich drapieżników - wilka, rysia i niedźwiedzia, oraz ssaków bałtyckich - foki i morświna. Walczymy z nielegalnym handlem ginącymi gatunkami roślin i zwierząt.

Setki tysięcy Polaków przyłączyło się już do akcji społecznych WWF, takich jak "Godzina dla Ziemi" czy "Stop foliówkom".

To zaledwie niektóre z wielu podejmowanych przez nas działań. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.wwf.pl

Tylko dzięki Waszej pomocy WWF może skutecznie chronić przyrodę. Można nam pomóc zapisując się do Klubu WWF, lub przekazując darowiznę na konto: 24 1030 1999 7111 0000 0700 0001.

Zróbmy dobry klimat

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska