"Czerwony jak cegła", "Whisky", "Jak malowany ptak"- któż dziś nie zna tych kultowych kawałków? Ich autor, charyzmatyczny wokalista zespołu "Dżem", był postacią nieprzeciętną. Choć minęło jedenaście lat od jego śmierci, fani wciąż pamiętają. Kupują płyty i odwiedzają cmentarz w Tychach, gdzie muzyk został pochowany. Na jego grobie nigdy nie brak świeżych kwiatów i płonących zniczy.
Ślązak o Ślązaku
Teraz wybiorą się zapewne na oparty na jego biografii film "Skazany na bluesa" Jana Kidawy-Błońskiego. Reżyser obrazu wywodzi się, jak Rysiek, ze Śląska, nawet urodził się i mieszkał w tym samym domu w Chorzowie, tym samym pokoju z kuchnią na pierwszym piętrze. Kiedy rodzina reżysera zmieniła mieszkanie na większe, do ich pokoju wprowadzili się właśnie Riedlowie, tam też na świat przyszedł Rysiek. Jak przyznaje Kidawa-Błoński, ojciec Ryśka był jego stryjecznym bratem, jednak różnica wieku była tak duża - pan Riedel był w wieku ojca filmowca - że ten mówił doń "wujku". Pod koniec lat 60. Riedlowie przenieśli się do Tychów, gdzie Błońscy czasem ich odwiedzali.
Obok siebie
Jolanta Fraszyńska zagrała w filmie żonę Ryśka, Małgorzatę
(fot. Internet)
Podczas ówczesnych rodzinnych wizyt Jan Błoński dostrzegł narastający między ojcem i synem konflikt. Jak później wspominał, obaj żyli jakby obok siebie, we własnych, odrębnych światach. - Nie akceptowali się, robili sobie na złość, nie mogli i nie chcieli się porozumieć... Miałem wrażenie, że się nienawidzą. Ranili się wzajemnie, ale chyba nie mogli bez siebie żyć - opowiada reżyser.
Film, który dziś wszedł do kin, nie ma jedynie przenosić widzów w niezapomniane czasy buntu, ruchu hipisowskiego, kolorowej kontestacji lat 70. i zwariowanej punkowej rewolucji lat 80., z niezapomnianymi festiwalami w Jarocinie. Ma opowiadać o ludzkich namiętnościach, marzeniach, szukaniu wolności i o sprzeciwie wobec tego, co nieuniknione. O tym wszystkim, co wypełniało świat "Skazanego na bluesa". Tak przynajmniej widzi swój obraz jego autor.
Marzenia, fascynacje...
Ryszard Riedel
Urodził się 7 września 1956 roku w Chorzowie. Jego ojciec, Jan, był kierowcą w kopalni, a matka Krystyna ekspedientką. Sam nauczył się grać, śpiewać, pisać teksty. Już w latach 70. udzielał się w różnych zespołach grających rocka i bluesa. W roku 1973 zostaje członkiem grupy Jam, która już w roku 1980 znana jest w całej Polsce i zyskuje nowe miano - Dżem. Rok 1977 to data ślubu Ryśka z Małgorzatą z domu Pol. Wkrótce na świat przychodzą ich dzieci - syn Sebastian i córka Karolina. Zespół odnosi coraz większe sukcesy, a Rysiek staje się kultową postacią subkultury hipisowskiej, wcielającą w życie prawdy zawarte w tekstach swoich utworów, mówiących o potrzebie wolności i bycia sobą. Nie miał manier gwiazdy, lubił kontakt z publiką. Na jego życiu tragicznie zaważyło uzależnienie od heroiny, które przyczyniło się także do przedwczesnej śmierci w 1994 roku.
Zaczyna się od dzieciństwa, spędzonego w górniczym Chorzowie, od pierwszych przyjaźni, miłości i pierwszych zatargów z ojcem, które z czasem przerodziły się w poważny konflikt, ciążący na całym życiu obu mężczyzn. Zobaczymy też młodość, pełną marzeń, magicznych fascynacji, ale i rozczarowań, czasem tymi, którzy wydawali się dobrymi przyjaciółmi. Nie brak i bardziej gorzkich scen, opowiadających o konfliktach między członkami zespołu, o oddalaniu się Ryśka od rodziny - żony i dzieci. Widzimy dramat tego wrażliwego człowieka, uzależnionego od narkotyków, w których odnajdował, chociażby chwilowo wolność, a czasem też natchnienie. Probował walczyć z niszczącym go nałogiem, ale był skazany na przegraną.
W rolę Ryśka Riedla wcielił się Tomasz Kot, aktor teatralny i telewizyjny, znany z roli handlowca Jacka Darewicza w komediowym serialu "Camera Cafe" Jurka Bogajewicza, a także z udziału w "Na dobre i na złe", "Wiedźmach", "Kryminalnych" czy w "Całkiem nowych latach miodowych". W dokumencie "Ja, Gombro" Mariana Marzyńskiego z 2003 roku zagrał postacie z dramatów Gombrowicza. "Skazany na bluesa" to jego debiut na dużym ekranie. Partnerować mu będzie, w roli żony Ryśka, "Goli", uznana już aktorka Jolanta Fraszyńska. Znamy ją m. in. z "Na dobre i na złe", "Ławeczki", "Killer-ów 2-óch", "Pitbulla" oraz "Zróbmy sobie wnuka".
W obrazie w samych siebie wcielili się też autentyczni członkowie zespołu "Dżem": Beno i Adam Otręba, Paweł Berger, Jerzy Styczyński i Zbigniew Szczerbiński.
Skazany na bluesa
Reż. Jan Kidawa-Błoński, obsada: Tomasz Kot, Jolanta Fraszyńska, Maciej Balcar, Joanna Bartel, Anna Dymna, Zbigniew Zamachowski. Multikino.