Koncert ballad i piosenek filmowych będzie 31 sierpnia oprawą do zaplanowanej na godz. 20.00 uroczystości odsłonięcia instalacji upamiętniającej związki Torunia z filmem "Prawo i pięść" z 1964 r. Plenerowe zdjęcia do niego powstały na Rynku Nowomiejskim i w jego otoczeniu.
Instalacja, która stanie na Rynku Nowomiejskim, jest pomysłem pary poznańskich artystów - Karola Furyka i Małgorzaty Więcławskiej, zwycięzców konkursu ogłoszonego przez miasto. Ich projekt przedstawia wózek wypełniony dobytkiem przesiedleńców, aktualny do dzisiaj symbol wojennej zawieruchy. Wózek będzie stał nieopodal Modrego Fartucha.
W oprawie piątkowej uroczystości odsłonięcia aranżacji usłyszymy koncert ballad i pieśni filmowych w wykonaniu Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej pod batutą specjalizującego się w muzyce filmowej dyrygenta - Jana Walczyńskiego. Gośćmi honorowymi uroczystości będą Jerzy Hoffman i Magdalena Zawadzka - żona Gustawa Holoubka, która wspólnie z Mariuszem Lubomskim poprowadzi koncert. Gwiazdą koncertu będzie Stanisław Sojka. Na scenie zobaczymy też toruńskich artystów: Bogdana Hołownię i Zbigniewa Krzywańskiego. W programie znane motywy i przeboje muzyki filmowej z lat 50. i 60.
Film "Prawo i pięść" był zrealizowany przez Jerzego Hoffmana i Edwarda Skórzewskiego w 1964 r. na podstawie scenariusza Józefa Hena (pierwowzorem była jego powieść "Toast"). Plenery kręcono w Toruniu. Bohater Andrzej Kenig (w tej roli Gustaw Holoubek) - były więzień obozu koncentracyjnego, zgłasza się na ochotnika do pracy pełnomocnika rządu. Zostaje skierowany do grupy, która ma zabezpieczyć mienie pobliskiego uzdrowiska i uruchomić sanatorium. Niebawem Kenig orientuje się jednak, że jego koledzy to w rzeczywistości szabrownicy, którzy nie przebierają w środkach, by zdobyć fortunę. Całość projektu upamiętnienia filmu "Prawo i pięść", czyli konkurs na instalację i jej wykonanie oraz przygotowanie uroczystości odsłonięcia, kosztowała 70 tys. zł.