Rozpoczęły się pierwsze szkolenia polskich nauczycieli w zakresie nauczania filozofii metodą LEGO-LOGOS.
Projekt to autorski pomysł Jarosława Spychały, filozofa, torunianina, który wyjechał do Warszawy, aby znaleźć zwolenników nowej metody nauczania filozofii w szkołach.
Wcześniej, mimo że pomysł się podobał i przynosił efekty, nie było chętnych do sfinansowania go w szkołach. Na czym polega ta metoda?
Nauczyciel zadaje temat, np. mit o Heraklesie, dzieci budują scenkę filozoficzną z klocków, później interpretują to, co zbudowali ich koledzy. W ten sposób zachęca się dzieci i młodzież do nauki, nieśmiali zyskują więcej pewności siebie, wszyscy uczą się samodzielnego myślenia. Jedną z pierwszych szkół, która wykorzystuje klocki LEGO w uczeniu filozofii jest ZS nr 5 w Toruniu.
- Zetknęłam się z pomysłem Jarka trzy lata temu na Festiwalu Nauki i Sztuki w Toruniu - mówi nauczycielka filozofii Magdalena Bereska. - Obejrzeliśmy z dziećmi wystawę fotografii cyfrowej "LEGO Gwiezdne Wojny - klocki, które filozofują". Zaprosiłam Jarka na zajęcia do naszej szkoły. Okazało się, że jego pomysł ma wiele wspólnego z tym, co robię w szkole. Różnicą było to, że do dociekań filozoficznych wykorzystuję teksty literackie, a Jarek teksty filozoficzne i atrakcyjne dla wszystkich LEGO. Tak zaczęliśmy eksperyment, który dziś przybrał formę regularnych zajęć.
Teraz również inni nauczyciele mają szansę na wprowadzenie tej metody do swoich szkół. Jarosław Spychała stara się o dofinansowanie swojego projektu z Unii Europejskiej. Ma szansę na uzyskanie miliona euro, co pozwoliłoby na sfinansowanie również zakupów klocków do szkół, które wezmą udział w programie.
W najbliższym czasie w szkoleniach weźmie udział 700 nauczycieli oraz absolwentów i studentów ostatnich roczników. Do końca roku liczba ta ma ulec podwojeniu. Nad projektem honorowy patronat objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej.
- Projekt zasługuje na wprowadzenie do systemu kształcenia dzieci i młodzieży - uważa prof. Aldona Pobojewska z Uniwersytetu Łódzkiego. - Uczy m.in. odwagi, tworzenia nowych rozwiązań, zdolności formułowania swojego stanowiska i argumentacji.
Zainteresowani udziałem w szkoleniu mogą telefonować pod nr: (022) 656-67-50, fax:(48-22) 656-67-50, e-Mail: [email protected]
Karina Obara