Ratownicy Wdeckiego WOPR w Tleniu są na miejscu od kilku dni i mają „na oku” osoby kąpiące się na plaży nad jeziorem Mukrz. Są też w gotowości, gdyby trzeba było wyruszyć na pomoc kajakarzom spływającym do Tlenia jednym z najpopularniejszych w kraju szlaków - rzeką Wdą.
- Jednak oficjalny sezon otwieramy w przyszły piątek (22 czerwca). Wtedy na maszt wciągnięta zostanie nasza flaga - mówi Witold Guber, prezes Wdeckiego WOPR. - Cały czas w gotowości będzie dwóch ratowników. Czeka ich mnóstwo pracy, bo w Tleniu w wakacje stacjonują kolonie, a wiadomo, że dzieci i młodzież najchętniej spędzają wolny czas nad wodą. W patrolach na Zalewie Żurskim wspomagać nas będą z ich bazy w Grzybku policjanci wodni.
Misja Wakacje - finał akcji w Toruniu
22 czerwca, czyli w najbliższy piątek, ratownicza flaga zostanie wciągnięta na maszt w Kamionkach Małych nad Jeziorem Kamionkowskim (popularne kąpielisko torunian), zaś 23 czerwca (sobota) na 12 kolejnych. Następne daty otwarcia kąpielisk to niedziela 24 czerwca, potem 25 i wreszcie 1 lipca. W sumie w całym województwie kujawsko-pomorskim oraz w powiatach chojnickim i człuchowskim tego lata funkcjonować będzie 36 pełnoprawnych kąpielisk.
Wyśrubowane normy
Pełnoprawne kąpieliska to takie, które spełniają wyśrubowane normy europejskie czystości wód, posiadające pełną obsadę ratowniczą, infrastrukturę, znajdujących się w wykazie Głównego Inspektoratu Sanitarnego (GIS).
Na stronie GIS znajduje się Serwis Kąpieliskowy (TUTAJ). To mapa, na której wyszczególnione są wszystkie kąpieliska w Polsce. Wystarczy kliknąć na interesujące nas miejsce - otwiera się mapa Google, a na niej niezbędne informacje o danym kąpielisku. Klikając „Pełny raport” otrzymujemy wszystko, co może nas interesować: opis kąpieliska, jakość wody (także w poprzednich sezonach), temperatury wody i powietrza, obiekty infrastruktury (w tym pomosty, toalety, przebieralnie, natryski, gastronomia, wypożyczalnie sprzętu pływającego, to czy można wprowadzać psy).
Bieżące informacje o jakości wody, temperaturach podawane są w przypadku aktywnych kąpielisk, gdzie sezon kąpielowy już się rozpoczął.
Obowiązujące od 1 stycznia tego roku nowe Prawo wodne wprowadziło w życie istotne zmiany w określeniu tego, co nazywane jest kąpieliskiem, a co miejscem okazjonalnie wykorzystywanym do kąpieli.
Misja wykonana - teraz wiemy, że służby są gotowe do wakacji
Kąpielisko - jako się rzekło - musi spełniać wyśrubowane wymagania. Poza kąpieliskami mogą funkcjonować wyłącznie miejsca okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli, na utworzenie których, rada gminy wyraziła zgodę uchwałą (po złożeniu odpowiedniego wniosku przez organizatora tego miejsca). Takie miejsca mogą funkcjonować nie dłużej niż 30 dni w roku kalendarzowym.
Szybciej niż zwykle
- Ten rok jest wyjątkowo ciepły, więc sezon letni rozpoczął się de facto znacznie wcześniej niż zwykle. Mnóstwo ludzi szuka ochłody w wodzie i tak rodzą się problemy. Odnotowaliśmy już 10 utonięć - wylicza Maciej Banachowski, prezes Kujawsko-Pomorskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Ratownicy już od początku maja rozpoczęli regularne patrole na największych akwenach: Wiśle, Gople i Zalewie Koronowskim. Na kąpieliskach jednak nie było ich, bo te nie były otwarte.
- Teraz będzie bezpiecznej - zapewnia prezes Banachowski. - Będziemy też patrolować dzikie kąpieliska, bo ludzie nadal chętnie z nich korzystają.
Mandat na plaży. Zobacz, za co można zostać ukaranym. Mandat...
Wojewódzka inauguracja sezonu kąpielowego odbędzie się prawdopodobnie w Pieczyskach nad Zalewem Koronowskim. WOPR ustala szczegóły z gminą Koronowo i dlatego termin tego wydarzenie nie jest jeszcze znany. Prawie na pewno w Pieczyskach stacjonować będzie od tego sezonu jedna z najnowocześniejszych i najszybszych łodzi ratowniczych w regionie, posiadająca pełne wyposażenie reanimacyjne. W kilku minionych latach cumowała w Wielonku.
- Analiza zagrożeń wykazała, że łódź jest bardziej potrzebna w Pieczyskach. Zresztą stąd równie dobrze może wypływać w inne rejony Zalewu Koronowskiego - dodaje Maciej Banachowski.
W całym regionie jest ok. 500 czynnych ratowników, ale nie wszyscy tu właśnie będą pracować. Rynek pracy jest otwarty, więc niektórzy wyjadą nad morze lub do innych województw, a nawet za granicę.
Ilu faktycznie ratowników będzie pilnowało bezpieczeństwa w regionie, dowiemy się po otwarciu kąpielisk i przesłaniu meldunku do Wojewódzkiego Centrum Koordynacji Ratownictwa Wodnego w Kruszwicy.
Centrum koordynuje zgłoszenia z ogólnopolskiego numeru ratunkowego „Nad wodą” 601 100 100 z województwa kujawsko –pomorskiego. Połączenia odbierane są przez całą dobę, przez cały rok.