Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Fundacja Lux Veritatis podsumowała finanse. Prawie 35 mln złotych to darowizny

JM
Prezesem Fundacji Lux Veritatis jest o. Tadeusz Rydzyk
Prezesem Fundacji Lux Veritatis jest o. Tadeusz Rydzyk Grzegorz Olkowski
Fundacja Lux Veritatis opublikowała sprawozdanie finansowe za ubiegły rok. Osiągnęła ponad 3 mln złotych zysku.

Prezesem Fundacji jest o. Tadeusz Rydzyk. Lux Veritatis działa od 1998 r. Odpowiada za telewizję Trwam, toruńską geotermię, Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej, Sanktuarium Gwiazdy Nowej Ewangelizacji w Toruniu i telefonię komórkową „W naszej rodzinie”. Obecnie zajmuje się też budową Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wsparło tę inwestycję kwotą 117 mln zł.

Jak wyglądają finanse fundacji? Ze sprawozdania za 2018 rok wynika, że zysk wyniósł 3 329 311,79 zł (kwota netto). Zarząd fundacji, w skład którego wchodzą: o. Rydzyk, o. Jan Król i Lidia Kochanowicz-Mańk, zadecydował że zostanie on w całości przeznaczony na działalność statutową organizacji. Wpisuje się w nią m.in. działalność naukowa, kulturoznawcza, upowszechnianie edukacji religijnej i społecznej.

Działalność fundacji „Lux Veritatis” i „Nasza Przyszłość” jest opisana w Krajowym Rejestrze Sądowym. Dokumenty pozwalają sprawdzić, ile w swoich fundacjach wypłaca redemptorysta. Do kwot dotarli dziennikarze "Super Expressu". I okazało się, że sumy są zawrotne a ojciec Tadeusz dba o swoich pracowników.Ile ojciec Rydzyk płaci swoim współpracownikom? Ile zarabiają kierownicy fundacji „Lux Veritatis” i „Nasza Przyszłość”?Sprawdź na kolejnych slajdach! Zobacz stawki - aby przejść do kolejnego zdjęcia przesuń stronę gestem lub kliknij strzałkę w prawo na zdjęciu >>>Umacnia się rynek pracownika. Oto najbardziej pożądane zawody

Ile ojciec Rydzyk płaci swoim pracownikom? Tyle zarabiają ki...

W ubiegłych latach zysk fundacji był mocno zróżnicowany. Dla porównania: w 2014 wyniósł 5,7 mln zł, w 2015 - ponad 7 mln zł, a w 2016 roku - 29,8 mln zł. Wysoka kwota wiązała się z odszkodowaniem za odebrane kilka lat temu dotacje na inwestycje związane z geotermią. Z tego tytułu na konto fundacji wpłynęło wtedy 26 mln zł. Rok 2017 przyniósł fundacji zaledwie ok. 1,5 mln zł zysku.

Przychody fundacji w ubiegłym roku wyniosły niewiele ponad 48 mln zł. 34,2 mln zł to darowizny, a 13,4 mln zł uzyskali z prowadzenia działalności gospodarczej w kraju - m.in. ze sprzedaży wyrobów i usług (produkcja i emisja audycji telewizyjnych i reklam), towarów i materiałów (m.in. książek oraz płyt DVD i CD). Najniższa kwota składająca się na przychody pochodzi z działalności gospodarczej poza granicami kraju - niewiele ponad 366 tys. zł uzyskali z udostępniania sygnału i programu tv.

ZOBACZ TAKŻE:Ministerstwo da o 47 milionów złotych więcej na muzeum „Pamięć i Tożsamość” o. Rydzyka

Dwie ze spółek należących do Lux Veritatis nie przynoszą jeszcze zysku. Jak wynika ze sprawozdania, wynik finansowy netto za ubiegły rok Geotermii Toruń był na minusie - strata wyniosła ok. 78 tys. zł. Uzdrowisko Termy Toruńskie, które nie prowadzi jeszcze działalności, osiągnęło stratę na poziomie 6,7 tys. zł.

Na koniec 2018 roku fundacja miała 49,5 etatów. Większość pracowników (38,5 etatów) zatrudniano na stanowiskach związanych z obsługą redakcyjno-techniczną. Siedem jako pracowników księgowo-administracyjnych. Jedna osoba zajmowała się marketingiem, a trzy były na urlopach wychowawczych.

Flash Info odcinek 22 - najważniejsze informacje z Kujaw i Pomorza

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska