Masz pomysł i chcesz spróbować swoich sił w biznesie? Omów i przetestuj z nami swoje plany. Nie martw się wysokimi kosztami prowadzenia firmy ani skomplikowaną księgowością - tak może brzmieć uniwersalna reklama inkubatorów przedsiębiorczości, których rozległa sieć działa już w całym kraju. Inkubatory pomagają tym, którzy mają na rynku najmniejszą siłę przebicia, dysponują za to pomysłem, potencjałem i tworzą lub chcą tworzyć miejsca pracy w warunkach rynkowych. Powstawanie i funkcjonowanie inkubatorów przedsiębiorczości jest finansowane także z unijnego budżetu.
Przeczytaj również: Dyrektor inkubatora UMK: - Aktywni i ciekawi świata zakładają własne firmy
Na czym polega wsparcie, które inkubatory oferują młodym firmom? To na początek pomoc w zakresie lokalu - nie tylko adresu pocztowego, jak wirtualne biura, ale dysponowanie pomieszczeniami wyposażonymi w pełną infrastrukturę. Możliwości korzystania z sal konferencyjnych, profesjonalne i legalne oprogramowanie biznesowe i sprzęt komputerowy, szybkie łącza internetowe, linie telefoniczne, sprzęt biurowy do wspólnego wykorzystania - to elementy nie do przecenienia na początku drogi biznesowej.
Nie mniej ważna jest pomoc okołobiznesowa. Obsługa prawna, obsługa księgowa, w tym możliwości korzystania z programów fakturujących, doradztwo - biznesowe, IT, ale również w zakresie pozyskiwania funduszy to tylko przykłady możliwości, jakie daje uczestnictwo w inkubatorze.
Można również skorzystać ze szkoleń biznesowych i indywidualnych porad mentoringowych na sesjach z praktykami. Przedsiębiorcy czerpią również z know-how wielu tysięcy firm, które same zaczynały prowadzenie biznesu w jednym z inkubatorów.
Interesującym ułatwieniem jest możliwość dołączenia do inkubatora z własnym biznesem bez konieczności rejestrowania działalności gospodarczej, korzystając z osobowości prawnej inkubatora. Po okresie tzw. preinkubacji, kiedy często nie trzeba ponosić kosztów, m.in. ZUS, można nadal korzystać ze wsparcia - przedstawiciele inkubatora pomagają w założeniu prawdziwej firmy.
Czytaj też: Fundusze Europejskie Nowe rozdanie. Unijne miliardy są już do wzięcia
Uczestnictwo w dużym inkubatorze z tradycjami to także wejście w środowisko dynamicznie rozwijających się firm i kontakty, które dzięki temu można nawiązać - a networking to jeden z kluczy do sukcesu w dzisiejszym biznesie. Dobrym pomysłem jest więc np. poszukiwanie kontrahentów właśnie spośród aktualnych lub byłych członków inkubatora.
Uczestnictwo w inkubatorze pozwala jednocześnie na uszczknięcie nieco z promocyjnego tortu samego inkubatora. Instytucje te organizują bowiem często konkursy i akcje promocyjne dla swoich uczestników.
Z usług inkubatorów korzystają początkujący przedsiębiorcy - mikro- i małe firmy. Gros firm zakładanych w inkubatorach to firmy studenckie czy młodzieżowe, ale młody wiek nie jest warunkiem skorzystania ze wsparcia inkubatora.
Największą siecią inkubatorów są Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości (www.inkubatory.pl) - działają one w oparciu o ustawę o szkolnictwie wyższym. Nie jest to jednak jedyny adres, pod który mogą zgłaszać się zainteresowani działalnością inkubatorów. Część z nich prowadzą również samorządy czy instytucje. Informacje o inkubatorach znajdziemy w internecie na Portalu Innowacji: www.pi.gov.pl/iob.
Kontakt
Więcej na stronie:
www.funduszeeuropejskie.gov.pl.
Główny Punkt Informacyjny: Toruń - tel.: (56) 62 18 409, e-mail: [email protected]
"Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna".
Czytaj e-wydanie »