Fundusze Europejskie. Nowe rozdanie. Program Infrastruktura i Środowisko

freeimages.com
Na projekty, które związane są z ochroną środowiska, budową dróg, energetyką, gospodarką niskoemisyjną, ochroną zdrowia oraz dziedzictwem kulturowym wydamy 27,41 mld euro.
Na projekty, które związane są z ochroną środowiska, budową dróg, energetyką, gospodarką niskoemisyjną, ochroną zdrowia oraz dziedzictwem kulturowym wydamy 27,41 mld euro. freeimages.com
Transport, gospodarka i środowisko.

Aż jedna trzecia środków unijnych przyznanych Polsce na lata 2014-2020 zostanie przeznaczona na realizację ogromnych zadań inwestycyjnych o znaczeniu krajowym oraz międzynarodowym. Na projekty, które związane są z ochroną środowiska, budową dróg, energetyką, gospodarką niskoemisyjną, ochroną zdrowia oraz dziedzictwem kulturowym wydamy 27,41 mld euro. To właśnie na tych obszarach koncentruje się program operacyjny Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ). Pieniądze te trafią głównie do sektora publicznego, do samorządów oraz do dużych firm.

Najwięcej środków przeznaczonych zostanie - tak jak dotąd - na inwestycje transportowe. Powstaną kolejne nowe drogi, również te o znaczeniu dla transportu europejskiego. Dofinansowane zostaną też zmiany na kolei: remont torowisk i całej infrastruktury kolejowej na najważniejszych trasach, zakup nowych lokomotyw i wagonów czy remont i budowa dworców.

Przeczytaj również: Fundusze Europejskie. Nowe rozdanie. Kolejny etap wielkich zmian!

Fundusze zasilą też transport miejski - miasta będą mogły uzyskać dofinansowanie np. do zakupu nowych pojazdów czy systemów transportowej informacji miejskiej. Na uprzywilejowanej pozycji będą najbardziej ekologiczne środki transportu, czyli np. kolejki elektryczne i tramwaje. Z dotacji skorzysta również transport lotniczy i morski. Szczególny nacisk zostanie położony na bezpieczeństwo ruchu drogowego. Nowoczesne drogi krajowe, wyprowadzenie części ruchu poza centra miast, rozwój transportu publicznego - wszystkie te elementy przyczynią się do zmniejszenia liczby wypadków na drogach.

Kontynuowane będą znane dobrze z poprzednich lat inwestycje w oczyszczalnie ścieków i związane z ochroną przeciwpowodziową. Gminy mogą liczyć na dofinansowanie inwestycji obejmujących gospodarkę odpadami - zamiast straszących na obrzeżach miast składowisk odpadów powstaną sortownie, spalarnie i inne zakłady ich utylizacji.
Część środków w najbliższych latach zostanie zainwestowana w ochronę naszego największego skarbu - przyrody. Projekty będą dotyczyć parków narodowych oraz tych obszarów Natura 2000, na których obowiązują szczególne obostrzenia dotyczące inwestycji przemysłowych, drogowych czy mieszkaniowych.

Dofinansowaniem objęte zostaną ochrona zagrożonych gatunków roślin i zwierząt, rozbudowa infrastruktury parków narodowych czy akcje edukacyjne. Jednak często zapominamy o tym, że środowisko to także nasze najbliższe otoczenie w miastach. Zanieczyszczone powietrze, hałas, coraz mniej terenów zielonych to tylko część środowiskowych problemów polskich miast, których rozwiązywaniem zajmą się również beneficjenci funduszy unijnych.

W najbliższych latach większy niż dotychczas nacisk zostanie położony na rozwój tzw. gospodarki niskoemisyjnej. Chodzi nie tylko o ograniczenie zanieczyszczeń produkowanych przez przemysł i gospodarstwa domowe, ale także o niemarnowanie energii, czyli efektywność energetyczną. Dofinansowywane będą rozwiązania stawiające na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w firmach, sektorze publicznym i w mieszkaniach. Promowane będą zatem np. elektrownie wiatrowe czy wodne, instalacje wykorzystujące energię słoneczną, biomasę czy biogazownie. Przedsiębiorcy będą mogli zdobyć dofinansowanie do takiej przebudowy swoich zakładów, która pozwoli na przestawienie produkcji na bardziej "zielone" tory.

Kto skorzysta?
Z efektów zrealizowanych projektów skorzysta każdy z nas - np. jeżdżąc po nowoczesnych i bezpiecznych drogach. Ubiegać się o dotacje mogą określone grupy beneficjentów: przedsiębiorstwa, administracja i służby publiczne, instytucje ochrony zdrowia, organizacje społeczne i związki wyznaniowe, instytucje nauki i edukacji.

Kontakt:
Więcej o programie na stronach www.pois.gov.pl oraz www.funduszeeuropejskie.gov.pl. Informacji udziela Centralny Punkt Informacyjny, [email protected]

"Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna".

Czytaj e-wydanie »Lokalny portal przedsiębiorców

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie