MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gaz łupkowy. Może zaspokoić nasze zapotrzebowanie energetyczne na wiele lat

Grzegorz Grzywaczewski, ww.wodr.konskowola.pl
Prawdopodobnie mamy w Polsce duże zasoby gazu łupkowego - od 150 mld m3, do nawet 3 bilionów gazu łupkowego. Ale ma on ponad dwukrotnie niższą wartość energetyczną niż gaz ziemny
Prawdopodobnie mamy w Polsce duże zasoby gazu łupkowego - od 150 mld m3, do nawet 3 bilionów gazu łupkowego. Ale ma on ponad dwukrotnie niższą wartość energetyczną niż gaz ziemny
Gdyby sprawdziły się optymistyczne wersje, to przy obecnym zużyciu na poziomie 14 mld m3 rocznie zaspokoi to nasze wieloletnie zapotrzebowanie. Czym różni się gaz łupkowy od gazu w zasobach konwencjonalnych?

Zasoby kopalnych surowców energetycznych systematycznie wyczerpują się. Wprawdzie odkrywane są nowe, jednak zazwyczaj nie są to duże złoża, a ponadto, zwykle trudniej dostępne, a co za tym idzie, ich eksploatacja jest znacznie droższa. Ponieważ ceny energii rosną, zaczyna się opłacać eksploatacja tych złóż, z których wydobycie surowców dotychczas było zbyt kosztowne. Podobnie rzecz się ma w przypadku gazu łupkowego.

Gaz ziemny (także łupkowy) niezależnie w jakim złożu się znajduje, powstawał z rozkładającej się substancji organicznej (roślinnej i zwierzęcej) znajdującej się pod grubą warstwą osadów, podgrzewanej ciepłem Ziemi. Był to proces, podobnie jak w przypadku tworzenia się ropy naftowej czy węgla, długotrwały, trwający wiele milionów lat. Powstający gaz mógł się gromadzić w porowatych skałach, odizolowanych nieprzepuszczalną warstwą (złoża konwencjonalne) lub na przykład pozostać w skałach, w których powstawał, a które posiadały niewielką przepuszczalność (gaz łupkowy). Eksploatacja złoża konwencjonalnego polega na wykonaniu odwiertu i ciśnienie tam panujące powoduje samoczynny wypływ gazu. O wiele bardziej skomplikowana jest eksploatacja złóż gazu łupkowego.

Jak każda inwestycja, również pozyskiwanie gazu łupkowego niesie za sobą określone ryzyko. Może się okazać, że po wykonaniu odwiertu i wpompowaniu czynnika roboczego wydajność źródła jest zbyt mała, aby pozyskiwać gaz. Jednakże ilość firm zainteresowanych ewentualną eksploatacją naszych zasobów zdaje się świadczyć, że jest to bardzo obiecujące przedsięwzięcie. Szczególnie jeśli chodzi o firmy amerykańskie, które mają już doświadczenie w jego wydobyciu. Obiecujące jest szczególnie jeśli chodzi o szacowane zasoby tego gazu w naszym kraju.

W ubiegłym roku rozpoczęły się w Polsce próbne odwierty, mające na celu określenie zasobności i możliwości eksploatacji naszych złóż. Na ich wyniki trzeba jednak poczekać.

Krajowe wydobycie gazu ziemnego wynosi 4-5 mld m3, stąd wniosek, że ok. 10 mld m3 tego surowca musimy importować. Obecnie jesteśmy uzależnieni od importu z Rosji. Sytuacja ulegnie zmianie z chwilą wybudowania gazoportu w Świnoujściu. Jeżeli sprawdzą się prognozy, nawet umiarkowane, dotyczące naszych zasobów gazu łupkowego, będziemy mogli go nawet sprzedawać.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska