Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdy tynk pęka i się sypie

Oprac. mkj
Taka elewacja nie tylko cieszy oko. Również gwarantuje ciepło wewnątrz
Taka elewacja nie tylko cieszy oko. Również gwarantuje ciepło wewnątrz Fot. selena
Źle nałożony tynk może się obrywać, kruszyć i psuć estetykę budynku. Zadbajmy, by tak się nie stało, a nasz dom był urokliwy i cieszył oko.
Ten tynk nie wytrzymał próby czasu. Czy od razu został źle wykonany?
Ten tynk nie wytrzymał próby czasu. Czy od razu został źle wykonany? Fot. Wojciech Wieszok

Ten tynk nie wytrzymał próby czasu. Czy od razu został źle wykonany?
(fot. Fot. Wojciech Wieszok)

Głównym zadaniem tynku jest ochrona ścian przed niszczeniem. Dlatego tak ważny jest zarówno odpowiedni dobór elewacji, jak i prawidłowe wykonanie ocieplenia.

Nie lubimy, gdy tynk pęka i się sypie
Co najbardziej nas denerwuje, gdy patrzymy na tynk? Na pewno jego pęknięcia oraz osypywanie się i pylenie, co spowodowane jest jego niską jakością. Jeżeli tynk wykonano z małą ilością spoiwa albo ze spoiwem zwietrzałym, kruszywo słabo się ze sobą wiąże. Wybierzmy więc tynk najwyższej jakości i zwróćmy uwagę na datę jego ważności. Przemyślana inwestycja pozwoli uniknąć dodatkowych kosztów i problemów związanych z przyszłą renowacją elewacji.

Za mało wody czy zła mieszanka?
Spękania mogą być np. efektem nieodpowiedniej ilości wody w tynku mineralnym oraz mieszania elementów systemu pochodzących od różnych producentów. Dlatego eksperci zalecają stosowanie pełnych systemów dociepleniowych jednego producenta.

Kiedy paroprzepuszczalny, kiedy elastyczny?
Przy wyborze systemu zwróćmy uwagę, by wyprawa tynkarska posiadała podobne cechy, jak materiał termoizolacyjny, a cały system był dopasowany do ocieplonej ściany i naszych oczekiwań.

Na przykład - przy ocieplaniu wilgotnego muru powinniśmy użyć tynku paroprzepuszczalnego. Tak samo postępujemy przy wykończeniu nowego budynku, w którym zastosowane materiały (wylewki, tynki) nie zdążyły wyschnąć i wydzielająca się para wodna musi być oddana na zewnątrz przez ściany.

Pamiętajmy, że ściany każdego domu "pracują", tak więc dobrany system musi być także odpowiednio elastyczny.

Naprawiamy rynny, uzupełniamy izolację
Najczęstszą przyczyną uszkodzeń tynku jest wilgoć. Pod jej wpływem tynk może odpaść, a na ścianach pojawiają się wtedy grzyb i pleśń. Aby temu zapobiec, najważniejsze jest ograniczenie dostępu wody. Należy więc możliwie szybko naprawić wszystkie nieszczelne rynny i rury spustowe, kapinosy przy parapetach, poprawić nieszczelność styku balkonu ze ścianą czy niedokładną lub zniszczoną poziomą izolację przeciwwilgociową ścian fundamentowych. Bardzo ważne jest także zastosowanie ocieplenia paroprzepuszczalnego i wodoodpornego.

Nic nie może wiecznie trwać
Kurz, błoto, zacieki i inne nieczystości szpecą elewacje. Niemały wpływ na ich niszczenie mają ptasie odchody. Tu, warto działać prewencyjnie i rozważyć zainstalowanie kolców, ruchomych prętów, czy siatek, które powinny powstrzymać ptaki (szczególnie gołębie) od przesiadywania na naszych parapetach, dachach i gzymsach.

Woda nie zawsze dobra
Brudną elewację można z reguły czyścić wodą pod ciśnieniem. Nie jest to jednak wskazane przy tynkach mineralnych. Problem może rozwiązać położenie na nie farby silikonowej. Obecnie mamy do czynienia ze znacznymi wahaniami temperatur, kwaśnymi deszczami i coraz większymi zanieczyszczeniami powietrza, które powodują zniszczenia elewacji. Dlatego, pamiętając o tym, że żaden produkt budowlany nie ma wiecznej trwałości, należy zadbać to, żeby zniszczenia postępowały jak najwolniej.

Czyścić i malować
Symptomy starzenia się tynku i złego wykonania ocieplenia czy prac fasadowych mogą się objawić nawet po kilku latach. Ważne jest, aby wady wyłapać w zarodku i je usunąć. Dbanie o stronę wizualną elewacji pozwala nam bardziej kontrolować procesy starzenia się elewacji. Dlatego należy regularne odświeżać wierzchnią warstwę ocieplenia. Jeżeli co kilka lat wykonamy zabiegi czyszczenia i malowania, to elewacja będzie nam służyła bardzo długo - przypomina Artur Hajduga z firmy Selena.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska