https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gdy w nocy boli ząb

Ewa Abramczyk-Boguszewska
Eugeniusz Szyca i Marcin Jaskólski (od lewej) pełnią nocne dyżury w poradni stomatologicznej w Poliklinice Szpitala Wojskowego przy Powstańców Warszawy
Eugeniusz Szyca i Marcin Jaskólski (od lewej) pełnią nocne dyżury w poradni stomatologicznej w Poliklinice Szpitala Wojskowego przy Powstańców Warszawy Fot. tomek czachorowski
Tylko w kilku placówkach w regionie można szukać nocą bezpłatnej pomocy stomatologa. W dzień jest lepiej: każdy dentysta, który ma kontrakt z NFZ, powinien przyjąć pacjenta z bólem zęba. Przynajmniej w teorii.

- W praktyce nie jest już tak różowo - dopowiada pani Joanna z Bydgoszczy, mama czteroletniej Zuzi. Przez kilka godzin szukała dentysty, który przyjąłby jej córkę z bólem zęba. - Dzwoniłam do kilku gabinetów i słyszałam: nie przyjmiemy dziecka, mamy dużo pacjentów, najbliższy wolny termin jest za dwa tygodnie. Nie pomogły tłumaczenia, że dziecko płacze i potrzebuję pomocy teraz, a nie na początku lipca.

Nieważny wiek

- Jeśli lekarz miał podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, dziewczynka powinna zostać przyjęta w godzinach funkcjonowania gabinetu, które obejmuje ten kontrakt - twierdzi natomiast Barbara Nawrocka, rzecznik kujawsko-pomorskiego oddziału NFZ w Bydgoszczy. - To samo dotyczy osób dorosłych. Takiej pomocy ma prawo oczekiwać każdy ubezpieczony pacjent, który trafia do gabinetu stomatologicznego w nagłej sytuacji. Nie wolno pacjenta odsyłać. Powinien być przyjęty możliwie najszybciej, choć o czasie oczekiwania decyduje lekarz.

Barbara Nawrocka informuje, że mamy również prawo do korzystania z doraźnej, nocnej pomocy stomatologicznej.
- Ale tylko w stanach nagłych: z ostrymi bólami, krwotokami, obrzękami - podkreśla. - Skierowanie oczywiście nie jest potrzebne. W tych punktach nie są wykonywane planowe zabiegi stomatologiczne.

Jeden z gabinetów stomatologicznych, przyjmujących pacjentów w nocy, funkcjonuje w 10 Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką w Bydgoszczy.
- Działamy jak oddział ratunkowy, pomagamy pacjentom w stanach nagłych - informuje Eugeniusz Szyca, kierownik poradni stomatologicznej w tej placówce. - Przyjmujemy także pacjentów spoza Bydgoszczy.

Punkty doraźnej pomocy stomatologicznej

Do punktów doraźnej pomocy stomatologicznej możemy zgłaszać się w dni robocze od godz. 19 do 7 rano oraz w weekendy (od godz. 19 w piątek do godz. 7 w poniedziałek - podobnie w dni świąteczne).
Bydgoszcz
- SPZOZ 10 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką - gabinet stomatologii zachowawczej ul. Powstańców Warszawy 5, tel. 052/378-73-00
- Przychodnia STOMED NZOZ, ul. Dworcowa 47, tel. 052/ 349-53-13
Toruń
NZOZ ALFAMED
Most Pauliński 1, tel. 056/ 658-56-65
Włocławek
NZOZ - pogotowie stomatologiczne ul. Kilińskiego 16(2), tel. 054/ 231-10-62
Grudziądz
Regionalny SzpitaL Specjalistyczny im. dr. Władysława Biegańskiego - stomatologiczna pomoc doraźna ul. Szpitalna 6/8, tel. 056/ 450-05-00
Inowrocław
NZOZ - poradnia stomatologiczna, ul. Świętokrzyska 28, tel. 052/357-55-69

Tam, gdzie jest najbliżej

Jednak nie we wszystkich miastach regionu znajdują się punkty doraźnej pomocy stomatologicznej.
- W takiej sytuacji należy zgłosić się do najbliższej jednostki służby zdrowia - informuje Barbara Nawrocka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Jestem z myślenic boli mnie zab ze az slabo mi sie robi szukam nocnego dyzuru a tu lipa

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska