Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gęś Pipa i lalka Barbie w wakacje 2023 podpadły inspektorom. Ministerstwu Cyfryzacji też

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Celebrytka gęś Pipa, hit wakacji 2023, przyciągnęła uwagę nie tylko najmłodszych, ale też przedstawicieli UOKiK.
Celebrytka gęś Pipa, hit wakacji 2023, przyciągnęła uwagę nie tylko najmłodszych, ale też przedstawicieli UOKiK. Andrzej Banaś
Bijąca rekordy popularności gęś Pipa i filmowa lalka Barbie stały się nie tylko obiektami zainteresowania dzieci, ale też ekspertów - tych dorosłych. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Ministerstwo Cyfryzacji patrzą na zabawki.

Gęś Pipa to w rzeczywistości gąsior Pipek, mieszkający z psem i kotem nad Jeziorem Tarnobrzeskim w południowej Polsce. Parę miesięcy temu nikt nie spodziewał się, że Pipa stanie się najpopularniejszą zabawką tegorocznych wakacji. A jednak: gęś w pluszowym wydaniu stała się znana w całym kraju dzięki pewnemu internaucie. Właścicielką gęsi jest Magdalena Magiera, która kupiła ją na bazarze. Niejaki tiktoker Kamil, posługujący się nickiem Dekorator Wnętrz Umysłu, zaprzyjaźnił się z ptakiem. Filmiki z Pipą w roli głównej robią furorę. Jeden z nich, pt. "Zostaw pana", obejrzało ponad 3,3 mln osób.

Jej wysokość gęś Pipa

Najtańsze pluszaki-gęsi kosztują około 20 zł, mierzą jakieś 25 cm. Za metrowe trzeba dać prawie 100 zł. Gęś zainteresowała nie tylko najmłodszych, ale również dorosłych - w tym urzędników. Pluszaki, gniotki, piłki - jeżeli kupujesz wakacyjne pamiątki dla najmłodszych, weź pod uwagę nie tylko modę - przestrzega UOKiK. - Przede wszystkim bezpieczeństwo i dostosowanie do wieku i rozwoju dziecka.

Urząd zachęca rodziców, aby kupując zabawki, m.in. gęś Pipę, zwracali uwagę na ich wykonanie.

- Małe części, zamki i słabe szwy dające dostęp do wypełnienia pluszaka, stanowią ryzyko zakrztuszenia się, ostre elementy ryzyko skaleczenia, a zbyt łatwy dostęp do baterii połknięcia ich i zatrucia się - wyjaśniają urzędnicy.

Pipa wprawdzie nie ma ostrych elementów (wszak pluszowa), ale z tymi szwami bywa różnie. Najpopularniejsza lalka świata natomiast, czyli Barbie, małe elementy może posiadać, choćby buty i torebki. Tegoroczne wakacje także należą do niej. To nie za sprawą żadnego tiktokera, ale filmu „Barbie”, w którym występują prawdziwi (ludzcy) aktorzy. Różową ikonę można uznać za miliarderkę. Kinowy hit z Margot Robbie (jako Barbie) i Ryanem Goslingiem (Ken) zarobił w ciągu trzech tygodni od premiery ponad miliard dolarów. - Nieczęsto zdarza nam się zaniemówić z powodu wyników filmu, ale Barbillion przeskoczył nawet nasze najbardziej optymistyczne prognozy - przyznają przedstawiciele Warner Bros, czyli studia, będącego dystrybutorem filmu.

Zdjęcie z lalką

W Ministerstwie Cyfryzacji wspominają o swoistej barbiemanii. - Dostępne są aplikacje, które pozwalają na zrobienie sobie selfie jako lalka Barbie lub Ken. Najpopularniejszymi są barbieselfie[.]ai i bairbie[.]me. Te stworzone dla zabawy aplikacje wcale nie są niewinne. Stanowią narzędzie masowego zbierania danych internautów. W zamian za możliwość przekształcenia swojego zdjęcia przez sztuczną inteligencję w zdjęcie popularnej zabawki, zgadzamy się na akceptację regulaminu aplikacji. W przypadku aplikacji bairbie[.]me tak naprawdę niewiele wiemy, ponieważ nie spełnia ona wymagań ogólnego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) o ochronie danych osobowych (RODO). Nie mamy pewności, jakie informacje są przez nią przejmowane i do czego będą wykorzystywane.

Podsumowując: Barbie może wykraść nasze dane. Resort jednocześnie wskazuje, iż firma Mattel, czyli właściciel marki Barbie, nie odpowiada za stworzenie oraz rozpowszechnianie tych aplikacji.

Dinozaury ze związkami

Nie tylko gęś Pipa i Barbie znalazły się w centrum zainteresowania UOKiK i ministerstwa. - Testowaliśmy wytrzymałość, zabawek, odporność na wstrząsy i zderzenia - opisują eksperci z urzędu ochrony konkurencji. - Mierzyliśmy maksymalną prędkość i badaliśmy mechanizmy blokujące. Zakwestionowaliśmy 23 zabawki na 40 skontrolowanych. To głównie ze względu na błędy w oznakowaniu i wadliwe konstrukcje.

Inspektorzy sprawdzali niedawno także plastikowe dinozaury i gumowe kaczki pod kątem obecności ftalanów - związków chemicznych sprawiających, że produkty są bardziej elastyczne i trwalsze. Z tym, że to niebezpieczne związki. Ich zwiększone stężenie negatywnie wpływa na zdrowie człowieka. Urząd podaje, że odsetek zabawek, zawierających szkodliwe związki, z roku na rok na szczęście spada.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska