Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gigantyczne ciągniki wjeżdżają na polski rynek

(Martin & Jacob)(oprac. HEJ)
Średnio po 5 latach ciągnik wymieniany jest na lepszy model
Średnio po 5 latach ciągnik wymieniany jest na lepszy model Monika Wieczorkowska
Bez względu na koniunkturę w rolnictwie popyt na ciągniki o dużej mocy stale rośnie. Segment dużych maszyn rozwija się nie tylko na świecie, ale również w Polsce, gdzie popyt na te o największych mocach rośnie nawet szybciej niż pozostałych segmentach rynku.

Od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej sprzedaż ciągników o mocy powyżej 210 KM stale rośnie. W 2004 roku zarejestrowano ponad 100 nowych ciągników rolniczych w tym segmencie, a dziś ta liczba wzrosła o ponad 300 proc. Według danych firmy Martin & Jacob monitorującej sprzedaż ciągników rolniczych, do końca października sprzedaż wyniosła 317 sztuk ciągników rolniczych o dużej mocy i była o blisko 20 proc. wyższa niż rok wcześniej. W tym samym czasie cały rynek fabrycznie nowych ciągników wzrósł o ponad 14 proc.

Według Michała Poźniaka z firmy Martin & Jacob, ciągniki o dużej mocy kupowane są przez bogatych rolników, posiadających wielkoobszarowe gospodarstwa, którzy głównie finansują zakup takiego urządzenia z nowoczesnych form finansowania takich jak: kredyty, pożyczki oraz leasing.

Najczęściej taka maszyna pracuje w gospodarstwie średnio 5 lat i po tym okresie jest wymieniana na nowy, lepszy model. Przez ten okres jest wykorzystywana intensywnie w gospodarstwie pracując nieprzerwanie z maszynami o zaawansowanych rozwiązaniach technicznych. Najwięcej takich maszyn rejestruje się w województwie dolnośląskim, wielkopolskim, warmińsko-mazurskim i kujawsko-pomorskim.

Głównymi producentami tego typu maszyn są koncerny zachodnie takie jak: New Holland, John Deere, Case IH, Deutz-Fahr, Fendt czy Valtra. W Polsce do tej pory tylko dwie marki produkują maszyny w tym segmencie - jest to Pronar z Narwi oraz firma Crystal Tractor z Sieradza.

- To głównie te gigantyczne maszyny wzbudzają największy podziw wśród rolników. Większość z tych maszyn konstruowana jest w oparciu o najnowsze rozwiązania technologiczne, które z biegiem czasu udostępniane są w innych, mniejszych modelach - dodaje Michał Poźniak. Największy ciągnik, który został zarejestrowany w 2011 roku, miał silnik o mocy 483 KM.

Liderem w segmencie powyżej 210 KM jest ciągnik Fendt 936 Vario. Sprzedaż tego modelu stanowiła ponad 13 proc. całej sprzedaży marki Fendt, która znana jest z wysokiej jakości oraz ze specjalizacji w produkcji ciągników dużej mocy. Na drugim i trzecim miejscu znalazły się ciągniki marki New Holland, która uzupełnia tym sposobem gamę produktów dla mniejszych gospodarstw. Model New Holland T7060 o mocy 213 KM znalazł 25 nabywców. Podobną sprzedaż uzyskał model T7070.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska