- Parlament Europejski nie jest tak odległy od naszych spraw, jak się czasem wydaje. Przeciwnie, zajmuje się kwestiami, które mają pierwszorzędne znaczenie dla regionu i każdego z nas. Proszę wszystkich o udział w wyborach 9 czerwca - mówił podczas spotkania z dziennikarzami marszałek Piotr Całbecki ogłaszając kampanię profrekwencyjną samorządu województwa z nagrodami dla samorządów miejskich i gminnych oraz kół gospodyń wiejskich, formacji ochotniczej straży i sołectw w całym regionie.
Ordynacja wyborcza do PE jest tak skonstruowana, że to, jak liczna będzie w nim reprezentacja Kujaw i Pomorza, zależy od tego, jak licznie udamy się do urn. A to z kolei będzie realnie wpływać na to, na ile nasz głos będzie w Brukseli słyszalny.
Do wyborów europejskich podchodzimy bardzo poważnie, więc i pula środków, którą przeznaczamy na kampanię profrekwencyjną, ma odpowiednią wartość – to 900 tysięcy złotych.
Nagrodą za najlepszą frekwencję (najwyższy wskaźnik frekwencyjny wyrażony odsetkiem biorących udział w głosowaniu osób uprawnionych) w kategorii obejmującej pięć największych miast regionu (Bydgoszcz, Toruń, Włocławek, Grudziądz, Inowrocław) jest 150 tysięcy złotych. Pozostałe kujawsko-pomorskie miasta i gminy będą rywalizować w czterech osobnych kategoriach (stolice powiatów, pozostałe gminy miejskie, gminy miejsko-wiejskie i gminy wiejskie) o premie w wysokości 75 tysięcy złotych. Rekomendujemy, by pieniądze te zostały wykorzystane na wyjazdy młodych ludzi do wybranych stolic europejskich.
Osobno nagrodzimy koła gospodyń wiejskich, jednostki OSP i sołectwa, które przeprowadzą najciekawsze, najbardziej oryginalne i najbardziej nośne kampanie na rzecz szerokiego udziału w wyborach. Na piętnastkę najlepszych w każdej z tych trzech kategorii czekają nagrody po 10 tysięcy złotych każda, z przeznaczeniem na imprezy integracyjne.
Więcej informacji na www.kujawsko-pomorskie.pl.
Jubileusz Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka
Fot. Andrzej Goiński/UMWKP
Od sześciu dekad Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka (GiOPTD) jest miejscem rozwijania zdolności twórczych, wyobraźni i wrażliwości plastycznej dzieci i młodzieży. Placówka organizuje zajęcia plastyczne, warsztaty, spotkania, wystawy, konkursy, realizuje też eksperymentalne programy edukacyjne. W ubiegłym roku z oferty tej marszałkowskiej instytucji kultury skorzystało 20 tysięcy osób. Uroczystości jubileuszowe odbyły się 23 maja z udziałem marszałka województwa Piotra Całbeckiego, który nadał GiOPTD medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis (na zdjęciu z dyrektorem placówki Dariuszem Delikiem).
- W tym wyjątkowym miejscu możemy dostrzec oczekiwania dzieci z całego świata, które mają marzenia, potrafią je wyrazić i dzielić się z nimi - podkreślił marszałek Piotr Całbecki.
Tylko w ubiegłym roku Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu zorganizowała 22 wystawy, które obejrzało ponad 12 tysięcy osób. Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Gala urodzinowa była okazją do podziękowania twórcom i pracownikom galerii, artystom, pedagogom i współpracownikom. W ramach obchodów jubileuszu w Młynie Kultury odbyła się konferencja naukowo-dydaktyczna na temat pozaszkolnej edukacji artystycznej zorganizowana wspólnie z Katedrą Edukacji Wizualnej i Badań nad Sztuką Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Obchodom towarzyszyły również warsztaty plastyczne, i Sobotni Poranek Plastyczny oraz wystawy. W siedzibie przy Rynku Nowomiejskim obejrzeć można wystawę „Galeria jak się patrzy”, której tytuł nawiązuje do eksperymentu dydaktycznego współzałożyciela galerii prof. Stefana Kościeleckiego. Wystawa w Młynie Kultury jest prezentacją fragmentów wybranych wystaw zorganizowanych przez tę instytucje w latach 2009-2023.
Od 1964 roku Galeria Dziecka mieści się w budynku w Rynku Nowomiejskim. Od 2023 roku instytucja dysponuje nową, dodatkową lokalizacją w Młynie Kultury przy ul. Kościuszki. Obok części ekspozycyjnej i przestrzeni na zbiory prac są tam również pracownie – plastyczna, graficzna i multimedialna.
Zajęcia mają nowatorski charakter i są starannie przygotowywane przez profesjonalny dziewięcioosobowy zespół artystów-pedagogów. Biorą w nich udział dzieci i młodzież od piątego do osiemnastego roku życia. Ofertę uzupełniają Sobotnie Poranki Plastyczne przeznaczone dla dzieci w wieku od 3 do 5 lat, które mogą w nich uczestniczyć z rodzicami i dziadkami. W ubiegłym roku we wszystkich pracowniach dydaktycznych zorganizowano 630 zajęć plastycznych, w których uczestniczyło 9 400 osób.
Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka realizuje również eksperymentalne zajęcia edukacyjne. Z tą ofertą placówka dociera do mniejszych ośrodków i do osób z niepełnosprawnościami, a także do dzieci i młodzieży z różnych środowisk społecznych.
Znakiem firmowym instytucji są międzynarodowe konkursy plastyczne, na które nadsyłane są prace ze wszystkich kontynentów. Międzynarodowe Biennale Grafiki Dzieci i Młodzieży organizowane jest od połowy lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Na dwudziestą trzecią edycję biennale (w 2023 r.) nadesłano 5 tysięcy prac z 30 krajów. Konkursowi i wystawie towarzyszą również warsztaty. W tym roku galeria organizuje 22. Międzynarodowy Konkurs Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży „Zawsze zielono, zawsze niebiesko”. Głównym celem organizowanego co dwa lata konkursu jest zainteresowanie najmłodszych przyrodą i ochroną środowiska.
W Sobotnich Porankach Plastycznych uczestniczą już trzylatki razem z rodzicami bądź dziadkami. Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Znajdująca się w archiwach Galerii Dziecka największa w Europie kolekcja dziecięcej twórczości liczy pół miliona prac z ponad stu krajów. W ubiegłym roku (2023) dwadzieścia dwie wystawy czasowe obejrzało 12 tysięcy osób. Prace są prezentowane i przechowywane w nowych pomieszczeniach w Młynie Kultury.
Galeria Dziecka w 2023 roku w liczbach:
- dwie lokalizacje
- 630 zajęć
- 9 400 uczestników warsztatów
- 22 wystawy czasowe
- 12 000 widzów
- 500 000 prac w zbiorach
Urząd Marszałkowski prowadzi 17 instytucji kultury. Są to:
- Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy
- Opera Nova w Bydgoszczy
- Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu
- Muzeum Etnograficzne im. prof. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu
- Galeria Sztuki ,,Wozownia” w Toruniu
- Muzeum Archeologiczne w Biskupinie
- Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku
- Ośrodek Chopinowski w Szafarni
- Pałac Lubostroń w Lubostroniu
- Wojewódzka Biblioteka Publiczna - Książnica Kopernikańska w Toruniu
- Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr Witolda Bełzy w Bydgoszczy
- Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu
- Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu
- Kujawsko-Pomorski Teatr Muzyczny w Toruniu
- Kujawsko-Pomorskie Centrum Dziedzictwa w Toruniu
- Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji i Innowacji w Toruniu
- Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy